Bruksela pomoże rolnikom? Decyzja być może 7 września

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Brukseli Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2015,8:25 Aktualizacja: 27-08-2015,9:07
A A A

Służby Komisji Europejskiej analizują polski wniosek o pomoc dla rolników w związku z suszą. Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa zapowiedział, że ewentualne decyzje mogą zapaść 7 września, podczas spotkania ministrów.

- Nie widziałem jeszcze raportu od polskiego ministra rolnictwa. Zakładam, że jest w tym momencie analizowany przez nasze służby. Oczekuję tego dokumentu wraz z pełną oceną sytuacji z suszą w Polsce. Czytałem o tym w mediach i z pewnością będzie to miało wpływ na producentów w Polsce - powiedział Hogan.

Jak zaznaczył, okazją do rozmowy na ten temat z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim będzie zaplanowane na 7 września posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa. Zwołała je wcześniej prezydencja luksemburska w odpowiedzi na kryzys w sektorze mlecznym w kilku krajach UE.

rekompensaty, warzywa i owoce, sektor mleka, rosyjskie embargo

Bruksela przedłuża pomoc dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek przedłużenie programów wsparcia dla producentów owoców i warzyw oraz dla sektora mlecznego w UE w związku z obowiązującym rosyjskim embargiem. Bruksela proponuje, by wsparcie dla...

- Mam bardzo dobre relacje z polskim ministrem rolnictwa. Mamy dostępne środki na sytuacje nadzwyczajne, takie jak susze lub powodzie w UE, ale aby je wykorzystać musi zajść określony poziom trudności w danym kraju - zastrzegł Hogan.

Polska jest tylko jednym z kilku państw unijnych, które zgłosiły się w ostatnim czasie do Komisji Europejskiej w związku z trudną sytuacją producentów rolnych. Swoje wnioski do Brukseli przesłały też m.in. Bułgaria i Litwa oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej Czechy, Słowacja i Węgry.

Problemy związane z rosyjskim embargiem, a także kryzysem na rynku mleka zgłaszają też Włosi, Hiszpanie, Francuzi oraz Brytyjczycy. 7 września równolegle ze spotkaniem ministrów w Brukseli ma się odbyć ogólnoeuropejski protest hodowców bydła mlecznego i producentów mleka.

Rolników dotykają niskie ceny skupu mleka; od tego roku nie obowiązują już unijne limity produkcji, które regulowały rynek. Dodatkowo w Polsce i krajach naszego regionu sytuację pogarsza brak opadów. - Są trudności zwłaszcza w sektorze nabiału oraz wieprzowiny. Pracujemy, by przygotować na nie kompleksową odpowiedź - podkreślił Hogan.

Jak poinformował, w tym tygodniu spotkał się z premierami, a także ministrami rolnictwa Litwy i Łotwy, a wcześniej z Austrii, Irlandii, Hiszpanii oraz Francji. Hogan ma też konsultować się telefonicznie z szefami resortów rolnictwa Włoch i Niemiec.

- Te spotkania i rozmowy są bardzo użyteczne, bo dają jasny obraz tego, jak wygląda trudna sytuacja na rynkach rolnych w państwach członkowskich - powiedział komisarz. Zastrzegł przy tym, że "są limity jeśli chodzi o możliwość odpowiedzi KE". - Możemy użyć tylko tych narzędzi, które są dostępne w ramach ograniczonych środków, którymi dysponujemy - oświadczył na koniec Hogan.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu