Bronią tradycyjnego rolnictwa. To misja żywienia ludzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2017,12:10 Aktualizacja: 14-04-2017,12:26
A A A

Zjazd jednego z trzech największych francuskich związków rolniczych Confederation paysanne (Konfederacji chłopskiej) wezwał do działania na szczeblu narodowym w celu reorientacji francuskiego rolnictwa.

Laurent Pinatel, rzecznik związku powiedział w wywiadzie dla AFP, że "Francja rozdziela pomoc z puli Wspólnej Polityki Rolnej (UE) tak, że 80 proc. zasila rolnictwo zanieczyszczające i bardzo intensywne, a tylko 20 proc. trafia do rolnictwa, które chroni środowisko i wytwarza produkty wysokiej jakości".

POLISH POULTRY, Paryż, drób, eksport drobiu, mięso drobiowe, Krajowa Rada Drobiarstwa Izba Gospodarcza

Co Francuzi tak naprawdę sądzą o polskim drobiu?

W Paryżu zakończyła się 27. edycja międzynarodowych targów spożywczych SIAL. Polscy producenci mięsa drobiowego zaprezentowali się w ramach stoiska "POLISH POULTRY", zorganizowanego przez Krajową Radę Drobiarstwa - Izbę...

- Natomiast Niemcy i Wielka Brytania dokonały przeciwnego wyboru, co wskazuje na to, że można i trzeba działać na szczeblu narodowym w celu reorientacji naszego rolnictwa - podkreślił.

Związek zamierza lobbować w parlamencie, który ponownie zostanie wybrany w czerwcu, aby uchwalił ustawę, "przywracającą chłopom dochody" przez oparcie cen skupu na kosztach własnych. Przekonuje, że tylko tak przywrócić można sens pracy rolnika.

Pinatel pogratulował Christiane Lambert, która jako pierwsza kobieta, wybrana została na przewodniczącą największego francuskiego związku rolniczego FNSEA. Dodał jednak, że ten związek jest dla konfederacji przeciwnikiem, gdyż "promuje konkurencyjność (rolnictwa) przez eliminację chłopów, aby ratować produkcję, podczas gdy my ratujemy producentów".

- Mamy projekt, który odpowiada rolnikom, szczególnie tym, którzy są ofiarami kryzysu. Wyjątkowo duży popyt na produkty ekologiczne świadczy, że popierane przez nas rolnictwo chłopskie odpowiada potrzebom konsumentów - powiedział działacz konfederacji.

Związek istnieje od roku 1987. Statutowo broni "rolnictwa chłopskiego, promując produkcję rolną, dbającą o rolników, ziemię i środowisko". Przeciwstawia się "rolnictwu przemysłowemu, eliminującemu chłopów i niszczącemu różnorodność".

Confederation paysanne głosi, że "chłopi są nosicielami misji, którą jest żywienie ludzi i tylko oni mogą ją wypełnić. Ich praca ma wartość i zapewnić musi uczciwe wynagrodzenie".

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!