Ziemniaków będzie mniej. Ale możemy zyskać na eksporcie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2017,9:30 Aktualizacja: 05-09-2017,9:47
A A A

Tegoroczne plony ziemniaków w krajach Unii Europejskiej mogą być średnio o 2 proc. niższe od notowanych przed rokiem - wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej.

Przedstawiciele NPEG (North-Western European Potato Growers) pod koniec czerwca oceniali, że powierzchnia upraw w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Belgii w 2017 r. będzie o 4,6 proc. większa niż w 2016 r. A sytuacja w tych pięciu krajach ma znaczący wpływ na unijny rynek - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

Ziemniaczane Warsztaty Polowe, Chobienice, wielkopolska, uprawa ziemniaka, agro akademia basf

Ziemniaki bez tajemnic. Doradzali jak uprawiać i przechowywać

Na polu państwa Jazdon w Chobienicach, w ramach Agro Akademii BASF, odbyły się Ziemniaczane Warsztaty Polowe. Imprezę zorganizowały BASF Polska, Dział Crop Protection, Onix, zaś partnerami byli ADOB, Compo Expert, Agrarada. Do tej wielkopolskiej...

Według prognoz Brukseli spadku plonowania ziemniaków (o 5 proc.) oczekuje się w Niemczech, które są największym unijnym producentem. Jednocześnie powierzchnia upraw w tym kraju ma zwiększyć się o 4,5 proc. w relacji rocznej.

Z kolei we Francji (drugi producent) oczekuje się znacznie wyższych zbiorów. Większe mają być zarówno plony (13 proc.) i powierzchnia upraw (5,1 proc.).

Na rynku krajowym również możemy spodziewać się istotnych zmian. Według szacunków KE plony ziemniaków w Polsce w 2017 r. będą aż o 18 proc. mniejsze niż przed rokiem. Pod koniec lipca GUS szacował, że powierzchnia upraw zwiększy się o 3 proc. i wyniesie około 320 tys. ha.

Przyjmując takie założenia, prawdopodobnie tegoroczne zbiory będą zatem o 16 proc. mniejsze i mogą wynieść blisko 7,5 mln ton. Spadek krajowej produkcji może wpłynąć na wzrost cen. Według danych GUS w lipcu stawki skupu były o blisko 12 proc. wyższe w relacji rocznej.  

Pozytywnym sygnałem dla naszych producentów może być fakt złagodzenia zasad eksportu do krajów unijnych. Dotychczasowe ograniczenia wynikały z występowania w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaka, która podlega we Wspólnocie obowiązkowi zwalczania.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu