Węgry to dobry kierunek eksportowy dla polskich firm

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2016,14:10 Aktualizacja: 03-04-2016,19:55
A A A

Stopniowe zacieśnienie polsko-węgierskiej współpracy politycznej zaczyna przynosić efekty także dla gospodarki.

Pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw zainteresowanych rozwijaniem kontaktów handlowych.

- Nasze firmy intensywnie inwestują na Węgrzech. Potwierdza to działalność m.in. Fakro, Bella, czy Solaris. Jestem przekonany, że za tymi liderami pójdą kolejni przedsiębiorcy zwłaszcza mali i średni, węgierscy do Polski i polscy na Węgry - mówi prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

Eberhard Makosz, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, eksport polskich jabłek

Polska za mało uwagi poświęca eksportowi jabłek do Europy

Prof. Eberhard Makosz, przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych (TRSK) przekonuje, że Polska wiąże zbyt duże nadzieje na wzrost eksportu jabłek na nowe, dalekie rynki zbytu, podczas gdy za mało uwagi poświęca rynkowi europejskiemu....
Podkreśla, że małe i średnie firmy najchętniej inwestują tam, gdzie "czują się swojsko i pewnie". - A właśnie polskie firmy czują się na Węgrzech jak w domu. Liczymy, że tak samo działalność w Polsce oceniają firmy węgierskie - zaznacza Majman.

Perspektywicznymi obszarami współpracy pomiędzy Polską a Węgrami jest m.in. współpraca w sektorze innowacyjnym, energetycznym, rolno-spożywczym, transportowym, maszynowo-metalowym, chemicznym i budowlanym.

Rynek węgierski jest dla polskich firm eksportowych jednym z bliższych i ciekawszych miejsc, od których można zacząć zagraniczną ekspansję.

Według węgierskiego GUS, Polska jest czwartym największym eksporterem na Węgrzech (po Niemczech, Austrii i Chinach) i drugim największym dostawcą żywności i produktów przemysłu rolniczego na Węgry.

farma fotowoltaiczna, moduły fotowoltaiczne, węgry, rwe, elektrownia słoneczna

Węgry mają 16-megawatową farmę fotowoltaiczną

Największa na Węgrzech farma fotowoltaiczna powstała na szczycie zlikwidowanego zbiornika osadu. Ma moc 16 MW. RWE uruchomiła największą elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech. Instalacja o mocy 16 MW zlokalizowana jest około 2 km od miasta Visonta...
Eksperci obserwują też dynamiczny wzrost eksportu na rynek węgierski polskich mebli, odzieży, wyrobów skórzanych, materiałów budowlanych oraz kosmetyków.

Polsko-węgierska wymiana handlowa dynamicznie rośnie już od kilku lat. W 2004 r. osiągnęła wartość 3 mld euro, podczas gdy w 2014 r. już 7,3 mld euro, a w 2015 r. blisko 8 mld euro.

W polskim eksporcie na Węgry dominują przede wszystkim maszyny i urządzenia (44 proc.), produkty chemiczne i tworzywa sztuczne (14 proc.) oraz żywność (13 proc.).

Z kolei import z Węgier zdominowany jest przez maszyny i urządzenia (36 proc.), produkty chemiczne i tworzywa sztuczne (30 proc.) oraz żywność (11 proc.) - podaje PAIiIZ.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu