Warzywa z importu zalewają rynek? Resort nie ma pełnych danych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2020,11:15 Aktualizacja: 05-11-2020,11:19
A A A

Resort rolnictwa nie posiada szczegółowych danych, umożliwiających identyfikację podmiotów zajmujących się importem owoców i warzyw do Polski. Ale zapewnia, że przywóz w tym roku zmalał.

Małopolska Izba Rolnicza - w związku "z zaobserwowanym sprowadzaniem przez polskich pośredników warzyw z zagranicy i sprzedawaniu ich do krajowych przetwórni po cenach znacznie niższych niż obowiązujące na naszym rynku" - zwróciła się do resortu rolnictwa z prośbą o przekazanie konkretnych informacji.

kukurydza, import kukurydzy z ukrainy, phil hogan, jan krzysztof ardanowski

Kukurydza z Ukrainy zalewa Polskę, a Bruksela nie widzi problemu

Na spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli Jan Krzysztof Ardanowski podniósł temat nadmiernego importu kukurydzy z Ukrainy do Polski. Komisja Europejska nie widzi jednak powodu do interwencji rynkowej. - 60 proc....

Chodziło o dane na temat systemu identyfikacji importerów owoców i warzyw z krajów UE oraz spoza Wspólnoty, z wyszczególnieniem mas towarowych oraz rodzaju sprowadzanych towarów.

"Zwróciliśmy się również z zapytaniem, czy prowadzone są badania nt. zachowań rynkowych przedsiębiorców z zakresu przetwórstwa owocowo-warzywnego" - przekazała MIR.

Departament Przetwórstwa i Rynków Rolnych MRiRW w piśmie przypomniał, że Polska jest krajem funkcjonującym w ramach wspólnego rynku, w tym swobodnego przepływu towarów. W związku z tym ministerstwo nie ma bezpośredniego wpływu na decyzje podejmowane przez prywatne podmioty, w tym także dotyczące zakresu i wielkości importowanych towarów do Polski.

"Resort rolnictwa dysponuje jedynie danymi dotyczącymi wartości i wielkości importu towarów rolno-spożywczych wg państwa pochodzenia towaru, natomiast nie posiada szczegółowych danych umożliwiających identyfikację podmiotów zajmujących się importem owoców i warzyw do Polski. Ponadto MRiRW nie prowadzi własnych badań dot. zachowań rynkowych przedsiębiorców z zakresu przetwórstwa owocowo-warzywnego" - wyjaśnili urzędnicy.

Zapewnili jednak, że na bieżąco analizowana jest sytuacja na poszczególnych rynkach, w tym także owoców i warzyw, również pod kątem napływu towarów z zagranicy do Polski.

Z danych ma wynikać, że od stycznia do sierpnia bieżącego roku sprowadzono do Polski mniej owoców i warzyw niż w analogicznym okresie 2019 r. Zmniejszył się według resortu import m.in. cebuli, ogórków, kapusty, owoców cytrusowych oraz brzoskwiń.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY