Ukraina coraz ważniejszym graczem na rynku kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2018,10:50 Aktualizacja: 20-11-2018,10:59
A A A

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej szacują tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie na 64,5 mln t. To o 3,2 mln t (ponad 5 proc.) więcej niż w 2017 r. Z tego prawie połowę - 30 mln t (+5,9 mln t) ma stanowić kukurydza.

Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas podkreślają jednak, że kolejne prognozy idą w górę. Według ostatnich oficjalnych danych Ministerstwa Polityki Agrarnej i Rolnictwa Ukrainy (na 30.10) rolnicy zebrali 22,5 mln t kukurydzy z 70 proc. areału uprawy (3,2 mln ha) z plonem sięgającym 70,3 dt/ha.

zbiory kukurydzy, produkcja zbóż, skup ziarna, Izba Zbożowo-Paszowa

Kukurydziane żniwa dobiegają końca

Kukurydziane żniwa w skali kraju zakończą się w pierwszych dniach listopada. Zbiory jeszcze trwają, przede wszystkim na południowym wschodzie kraju, czyli na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Tam też podaż kukurydzy...

Przy tak wysokim plonowaniu nie jest wykluczone, że produkcja przekroczy nawet 32 mln t, co byłoby wynikiem rekordowym.

Może mieć to duże przełożenie na rynek światowy, bowiem 70-80 proc. ukraińskiego ziarna trafia na rynki trzecie. Według MRZ w bieżącym sezonie nasz wschodni sąsiad wyeksportuje około 23 mln t kukurydzy, czyli o 4,7 mln t (ponad 25 proc.) więcej niż w poprzednim sezonie.

To zapewniłoby Ukrainie trzecie miejsce na świecie pod względem wywozu (po Stanach Zjednoczonych oraz Argentynie i na równi z Brazylią), z 14,5-proc. udziałem.

Do najważniejszych odbiorców ukraińskiej kukurydzy należą kraje UE. W ubiegłym sezonie trafiła głównie do Holandii (2,3 mln t) oraz Hiszpanii (1,8 mln t). Polska zakupiła zaledwie 103 tys. t tego zboża, ale nie jest wykluczone, że w bieżącym roku handlowym znacznie zwiększymy import.

Według informacji podawanych przez Sparks, część podmiotów handlowych i przetwórczych zakontraktowała spore ilości ziarna z dostawą od stycznia 2019 r.

Ukraina to też ważny eksporter pszenicy, niemniej w bieżącym sezonie spadek produkcji ograniczy możliwości wysyłek. Eksperci MRZ spodziewają się wywozu na poziomie 16,1 mln t wobec 17,7 mln t w sezonie 2017/18.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY