Tulipany na topie. Spory ruch w handlu kwiatami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2021,11:50 Aktualizacja: 05-03-2021,13:26
A A A

Wzmożony ruch widać od początku tygodnia i zapewne tak będzie do 8 marca. Sprzedawcy oferują duży wybór kwiatów ciętych, ale numerem jeden o tej porze roku są tulipany. Pochodzą głównie z rodzimej produkcji, ale są też z importu.

Pęczek tulipanów (25 szt.) kosztuje 35-40 złotych, czyli od 1,40 do 1,60 za sztukę. Droższe są tulipany farbowane - 2,40 zł za sztukę. W tym roku najmodniejszy jest tulipan farbowany na niebiesko.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny zbóż, eksport ziarna, pandemia koronawirusa

Ziarno wciąż trudno kupić

Rolnicy ograniczają sprzedaż zbóż. Zwłaszcza trudno jest kupić kukurydzę, na którą popyt znacznie wzrósł. Ziarno jest przerabiane na etanol w związku z dużym zapotrzebowaniem na środki dezynfekujące - informuje Izba...

Na rynku można kupić także mnóstwo innych kwiatów ciętych i w doniczkach. Chętnie nabywane są żonkile w cenie 1,2-1,6 zł/szt., a także m.in. irysy, frezje, lewkonie, gerbery, goździki.

Nadal pożądane są róże, które były numerem jeden na Walentynki. Ich wybór jest duży, a ceny bardzo zróżnicowane, zależą od koloru, długości, odmiany, firmy z której pochodzą.

Ceny róż z importu wahają się od 1,59 za sztukę dla róż Aqua o długości 40 cm, do 9,23 za różę Chocodream w długości 70 cm. Odmiany wyhodowane w Polsce są tańsze - od 4 zł o długości 50 cm do 5 zł za sztuki sięgające długości 80 cm.

Dla osób, które chcą cieszyć się widokiem kwiatów nieco dłużej, przygotowana jest spora oferta doniczkowych. Dominują storczyki, hortensje, begonie, guzmanie. Dobrze sprzedają się miniaturki roślin doniczkowych np. mini fikusy.

Cena roślin doniczkowych - to już wydatek kilkunastu złotych. Storczyki kosztują 30-35 zł za doniczkę, hortensja 40 zł/ doniczka, guzmania 22-28,00 zł/doniczkę, begonia 6-15 zł/doniczkę.

ceny skupu produktów rolnych, ceny źywności, raport gus, michał kołodziejczak, agrounia

Ceny na półkach, a stawki w skupach. Przepaść rośnie

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w styczniu 2021 roku były w skali roku niższe o 3,6 proc. – wyliczył Główny Urząd Statystyczny. Światełkiem w tunelu może by wzrost stawek w porównaniu do grudnia 2021 roku, choć...

Jak zaznaczyła ekspertka, warto też zauważyć, że ożywienie w handlu kwiatami wiąże się ze zbliżającą się wiosną i coraz więcej w sprzedaży będzie kwiatów rabatowych, choć na razie "zwiastuny wiosny" można kupić w doniczkach m.in. są to bratki, stokrotki, prymulki, goździki rabatowe oraz pelargonie angielskie (wielkokwiatowe).

- Ta ostatnia roślina o tak wczesnej porze roku może być hitem, przykuwa bowiem uwagę kolorowymi kwiatami, może być piękną ozdobą parapetów - wskazała Kaszewiak. Jej cena to 15 zł/sztukę.

Ekspertka dodała, że dobrze sprzedają się tzw. wiosenne ogródki kwiatowe, cena za takie nasadzenia waha się od 10 do kilkudziesięciu złotych, w zależności od ilości nasadzonych roślin.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt