Soja osłabia rzepak na giełdach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
13-03-2017,15:00 Aktualizacja: 13-03-2017,15:32
A A A

Majowy kontrakt na rzepak na paryskiej giełdzie Euronext w ciągu ostatniego tygodnia stracił na wartości 1,1 proc. Tona surowca kosztowała 415 euro. Zdaniem ekspertów ostatnie wahania oznaczają ruch cen w trendzie bocznym. Nad rynkiem rzepaku "wisi" wielka globalna podaż soi.

Według ostatnich prognoz produkcja rzepaku w Unii Europejskiej w bieżącym roku ma pójść w górę o około 7 proc. do 21,6 mln ton, a nawet do około 22 mln ton. Perspektywy letnich zbiorów poprawiły się dzięki sprzyjającej aurze - informuje FAMMU/FAPA.

soja, pole, plantacja

Soja: można wysiewać tylko kwalifikowane nasiona

Coraz bliżej wiosna, a to oznacza, że zostało nie za dużo czasu na zastanawianie się co tej wiosny zasiejemy. A kiedy już odpowiemy na to pytanie warto zadać kolejne – skąd weźmiemy materiał siewny? Jedną z niezbędnych roślin dla płodozmianu...

Import surowca z Australii, która w bieżącym sezonie ma być największym dostawcą do Wspólnoty powinien zaspokoić unijny popyt. Możliwe są jednak problemy logistyczne ze względu na oczekiwany duży eksport zbóż z tego kraju.

Do pogorszenia nastrojów na giełdach przyczyniła się również silna redukcja cen ropy naftowej - do około 50 dolarów za baryłkę. To z kolei efekt prognoz wzrostu jej podaży wbrew cięciom OPEC. Rynek ropy wpływa na ceny olejów roślinnych ze względu popyt generowany przez przemysł biodiesla.

Na rynku rzeczywistym przez tydzień potaniały prawie wszystkie surowce oleiste, większość olejów oraz śrut w oczekiwaniu na jeszcze większą podaż soi.  

W Winnipeg Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie marcowym potaniała o 0,5 proc. do 529,5 dolarów kanadyjskich za tonę z powodu spadkowych nastrojów z rynku soi spowodowanych wzrostem prognoz zbiorów w Brazylii. Canolę wspierały ograniczona podaż rzepaku na tamtejszym rynku.  

Marcowy kontrakt na soję na giełdzie CBoT w Chicago w ciągu tygodnia stracił na wartości 2,6 proc. do 367,5 dolarów za tonę. W czwartek notowania tego surowca były najniższe od 2 miesięcy. Tego dnia analitycy podali bowiem, że podaż soi z Ameryki Południowej będzie większa niż przewidywano. W Brazylii pobity zostanie rekord zbiorów, który ma wynieść 108 mln ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt