Soja: można wysiewać tylko kwalifikowane nasiona

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Stakheeva Hodowla Soi Agroyoumis | redakcja@agropolska.pl
29-01-2017,16:25 Aktualizacja: 29-01-2017,16:24
A A A

Coraz bliżej wiosna, a to oznacza, że zostało nie za dużo czasu na zastanawianie się co tej wiosny zasiejemy. A kiedy już odpowiemy na to pytanie warto zadać kolejne – skąd weźmiemy materiał siewny?

Jedną z niezbędnych roślin dla płodozmianu jest soja, bo właśnie ten gatunek ma znaczący wpływ na żyzność i strukturę gleby. Uprawa soi poprawia bilans azotu w glebie dzięki zdolności asymilacji azotu atmosferycznego, zmniejsza gęstości gleby, poprawia jej gruzełkowatość, a tym samym warunki powietrzno-wodne.

Uprawa soi pozwala na spełnienie warunku zazielenienia, bo zalicza się do upraw proekologicznych. Dodatkowo do produkcji soi przysługuje wsparcie finansowe w formie specjalnej płatności do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych.

szczepionka bakteryjna dla soi

Już czas zamawiać szczepionki bakteryjne

Rolnicy, którzy planują uprawiać soję w tym roku powinni już zamawiać szczepionki bakteryjne. Chodzi o sytuacje, gdy soja na danym polu będzie uprawiana po raz pierwszy i w związku z tym w glebie nie ma bakterii, które żyją w...

Warto pamiętać, że można wysiewać jedynie kwalifikowany materiał siewny soi. Soja jako gatunek nie podlega odstępstwu rolnemu i nie można odprowadzić za nią opłaty do hodowcy.

Wysiew nasion pochodzących z własnych zbiorów, nabytych od sąsiada lub na targu jest przestępstwem, naruszającym wyłączne prawa hodowców. Po ujawnieniu takiej plantacji rolnika czeka nieunikniona kara.

Pamiętajmy także, że jakość materiału siewnego ma ogromny wpływ na osiągane wyniki produkcyjne. Kwalifikowany materiał siewny charakteryzuje się wyższym potencjałem plonowania niż nasiona pozyskane z własnego wysiewu. Dlatego że jest to materiał zdrowy, wolny od zanieczyszczeń obcymi gatunkami i odmianami, a także ma wysoką energię i siłę kiełkowania.

Z plantacji obsianych kwalifikowanym materiałem siewnym uzyskuje się wyższy plon o lepszej jakości nasion. Ponadto do kwalifikowanego materiału siewnego można uzyskać dopłaty z funduszu de minimis, która w ubiegłym roku wyniosła 111 zł/ha.

Kwalifikowany materiał siewny jest sprzedawany wyłącznie w zamkniętych opakowaniach. Każdy worek musi być zaopatrzony w etykietę urzędową lub etykietę przedsiębiorcy, potwierdzającą że zawarty w nim materiał siewny wcześniej przeszedł pozytywną ocenę polową, a później został oceniony w urzędowych lub akredytowanych laboratoriach.

odmiany, heterozja, ród, linia, rzepak

ABC nasiennictwa, czyli wyjaśniamy podstawowe pojęcia

Część rolników ma kłopot ze zrozumieniem pojęć stosowanych w hodowli i nasiennictwie roślin. Objaśniamy najważniejsze z nich. Odmiana botaniczna (łac. varietas) – populacja (zbiorowisko) osobników określonego gatunku,...

Kolory etykiety określa kategorię i stopień materiału siewnego i mogą być odpowiednio:

  • białe z fioletowym paskiem – dla materiału siewnego kategorii elitarny w stopniu PBII – przedbazowy;
  • białe – dla materiału siewnego kategorii elitarny w stopniu B – bazowy;
  • niebieskie – dla materiału siewnego kategorii kwalifikowany C1 – kwalifikowany pierwszego rozmnożenia;
  • czerwone – dla materiału siewnego kategorii kwalifikowany C2 – kwalifikowany drugiego rozmnożenia.

Etykieta powinna zawierać nazwę gatunku i odmiany, stopień kwalifikacji, numer partii materiału siewnego, nazwę przedsiębiorcy, jego numer z ewidencji przedsiębiorców, masę materiału siewnego w opakowaniu, informację, że materiał siewny spełnia wymagania unijne (jakość WE), a w przypadku etykiet urzędowych dodatkowo oznaczenia kraju produkcji oraz urzędu dokonującego oceny.

Jeżeli rolnikowi zależy na uzyskaniu najwyższego zysku z produkcji soi oraz uniknięciu kary za wysiew niekwalifikowanego materiału siewnego tego gatunku, to powinien wybrać dla swojego gospodarstwa tylko kwalifikowany materiał siewny.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu