Rośnie eksport produktów przetwórstwa zbóż. Zdobywamy nowe rynki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2017,11:10 Aktualizacja: 09-10-2017,11:40
A A A

W pierwszym półroczu bieżącego roku w górę poszedł eksport produktów przetwórstwa zbóż z Polski - wynika z analizy wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego i Komisji Europejskiej.

Sprzedaż mąki (pszennej i pozostałych) wyniosła ok. 77 tys. ton i była większa niż rok wcześniej o blisko 9 proc. Handlowano przede wszystkim mąką pszenną (65 tys. ton), a jej głównym odbiorcą były kraje UE - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

żniwa, zboże, jakość ziarna, żniwa pod znakiem deszczu, pszenica, zbiory

Trudny rok dla producentów zbóż. Ziarna więcej, ale marnej jakości

Tegoroczne żniwa były wyjątkowo trudne dla producentów zbóż ze względu na warunki atmosferyczne. Same zbiory zbóż są wysokie, jednak jakość ziarna jest gorsza niż w ubiegłym roku - poinformował Zbigniew Kaszuba z Krajowej...

Eksperci zauważają jednak, że postępuje dywersyfikacja rynków zbytu tego produktu, a na znaczeniu zyskują kraje pozaunijne. Od stycznia do końca czerwca przeszło 4,5krotnie w górę poszedł  wywóz do państw trzecich (z 0,9 do 4,2 tys. ton), a głównym odbiorcą była Angola (3,4 tys. ton).

W pierwszym półroczu Polska odnotowała również 15 proc. wzrost eksportu makaronów (CN 1902), a wysyłki tego produktu wyniosły ok. 19 tys. ton. Towar w większości trafiał do Wspólnoty (70 proc.  wolumenu eksportu), ale podobnie jak w przypadku eksportu mąki, grono odbiorców rosło. Udział krajów trzecich zwiększył się z 25 do 30 proc.

Największy udział w eksporcie produktów przetwórstwa zbóż z Polski mają jednak wyroby piekarnicze (CN 1905) - chleb, bułki, pieczywo cukiernicze, ciasta i ciastka. Ich wywóz w omawianym czasie przekroczył 270 tys. ton (+5 proc. r/r).

Głównym odbiorcą tych produktów były również unijne państwa (88 proc. wolumenu), które zwiększyły u nas zakupy do ok. 240 tys. ton (3 proc. r/r). Handlowaliśmy przede wszystkim z Niemcami (27 proc. wolumenu), Czechami (10 proc.) oraz Wielką Brytanią (9 proc.).

Wywóz do krajów pozaunijnych zwiększył się o prawie 34 proc. do ok. 32 tys. ton, a największym odbiorcą była Rosja (prawie 12 tys. ton.).
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu