Kukurydza i pszenica coraz tańsza na giełdach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
05-07-2016,8:05 Aktualizacja: 05-07-2016,8:40
A A A

Pszenica w kontrakcie wrześniowym na paryskim Euronext potaniała przez tydzień o 2 proc. do 155,8 euro za tonę, a kukurydza w kontrakcie sierpniowym o 1,6 proc. do 173,3 euro za 1000 kilogramów.

Do obserwowanych zniżek przyczyniają się przede wszystkim optymistyczne prognozy tegorocznych zbiorów. W czerwcowym raporcie Coceral podwyższył prognozę produkcji w UE do 314,4 mln ton, czyli o 1,8 proc. więcej w porównaniu do zeszłorocznego wyniku - informuje FAMMU/FAPA.

Ukraina, import zbóż z Ukrainy, zboże z Ukrainy, Lubelska Izba Rolnicza, rolnictwo, rzepak z Ukrainy

Ukraińskie zboże zagraża polskiemu?

Kolejny głos w sprawie importu płodów rolnych z Ukrainy. Lubelska Izba Rolnicza apeluje o ograniczenie sprowadzania zbóż i rzepaku zza naszej wschodniej granicy. W stanowisku Walnego Zgromadzenia LIR można przeczytać, że w wyniku...

Prognozowane zbiory pszenicy miękkiej zostały skorygowane w górę - z 145,2 mln ton w marcowym raporcie do 148 mln ton. Zbiory będą jednak niższe o 1,5 proc. niż przed rokiem.  Podwyższono także prognozę dla jęczmienia - z 58,9 do 63,2 mln ton. Wraz z postępującymi żniwami zwiększać się będzie dostępność ziarna co również będzie wpływało na ceny.

Notowania zbóż na giełdach lecą również w dół w USA. W Stanach Zjednoczonych taniała przede wszystkim kukurydza, której wartość spadła przez tydzień na CBoT w Chicago aż o 7,4 proc. do 141,2 dolarów za tonę. Wyraźnie obniżyły się także notowania pszenicy - o 5,1 proc. do 158,5 dolarów za 1000 kilogramów.

W przypadku kukurydzy zniżki spowodowane były podwyższeniem oficjalnych oszacowań areału, który według ekspertów z USDA wynosi 38,1 mln ha. Kondycja kukurydzy jest nadal dobra i 75 proc. upraw oceniono najwyżej (ocena dobra i bardzo dobra). Utrzymuje się ponadto wysoka produkcja bioetanolu, która w ubiegłym tygodniu była na poziomie 1 mln baryłek dziennie. Zapasy tego paliwa są wysokie i wynoszą 21,17 mln baryłek.

W przypadku pszenicy główną przyczyną spadków cen są trwające żniwa i rosnąca dostępność ziarna z nowych zbiorów. Do 26 czerwca w USA zebrano 45 proc. pszenicy ozimej w porównaniu z 25 proc. tydzień wcześniej i 41 proc. dla tego okresu w ostatnich pięciu latach.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu