KOWR: dobre zbiory zbóż w 2023 r. pozwolą Polsce utrzymać pozycję ważnego producenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2023,10:00 Aktualizacja: 11-10-2023,10:05
A A A

Według szacunków GUS, tegoroczne zbiory zbóż mogą wynieść 35,2 mln ton, co pozwoli utrzymać Polsce pozycję trzeciego producenta w UE. Nasz kraj jest eksporterem zbóż. Od stycznia do lipca br. wywieziono 7,7 mln ton ziarna - poinformował PAP wicedyrektor KOWR Marcin Wroński.

Według niedawno opublikowanych wstępnych szacunków, w tym roku krajowe zbiory zbóż ogółem mogą ukształtować się na poziomie 35,2 mln ton, tylko o 1 proc. niższym od rekordowych zbiorów w 2022 r. Zbiory na tym poziomie pozwolą Polsce utrzymać pozycję trzeciego w Unii Europejskiej producenta zbóż – po Francji i Niemczech - podkreślił Wroński.

minister, telus, port gdańsk, port zbożowy, agroport, zboże, eksport, handel

Telus: jest umowa na port zbożowy

Spółka RSSI podpisała umowę z Portem Gdańskim na port zbożowy - poinformował w poniedziałek w Przysusze na spotkaniu z rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus...

Polska od lat jest eksporterem netto

- Na poziom zbiorów szczególnie duże znaczenie miało przeprowadzenie siewów w optymalnych terminach agrotechnicznych oraz dobre przezimowanie upraw - dodał.

Wiceszef KOWR zauważył, że zbiory zbóż w naszym kraju są wyższe niż krajowe zapotrzebowanie, dlatego Polska od wielu lat jest eksporterem netto ziarna zbóż. W okresie styczeń–lipiec 2023 r. z kraju wywieziono rekordowy wolumen ziarna zbóż, tj. 7,7 mln ton, o 57 proc. więcej niż przed rokiem. W poprzednich latach wywóz zbóż nie przekraczał 5 mln ton.

- W okresie dziewięciu miesięcy 2023 r. (tj. styczeń-wrzesień br.) eksport zbóż drogą morską z kraju wyniósł 6,1 mln ton wobec 3,3 mln ton przed rokiem – podkreślił wiceszef KOWR. Eksport pszenicy drogą morską osiągnął 4,2 mln ton (wobec 1,9 mln ton w analogicznym okresie ubiegłego roku), kukurydzy – blisko 1,6 mln ton (wobec 1,3 mln ton). Eksport rzepaku wyniósł 104 tys. ton wobec 15 tys. ton wyeksportowanych w porównywalnych miesiącach poprzedniego sezonu.

- Biorąc pod uwagę pierwsze trzy miesiące nowego sezonu 2023/2024 (tj. lipiec-wrzesień br.), eksport zbóż drogą morską był o 47 proc. większy niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Poprzez krajowe porty wyeksportowano 2 mln ton zbóż, wobec 1,4 mln ton w tym samym okresie przed rokiem – podkreślił Wroński.

kowr, wroński, dane, eksport, towary rolno-spożywcze, mięso, przetwory mięsne

Nowe dane o eksporcie produktów rolno-spożywczych. Dominowało mięso i jego przetwory

Mięso i jego przetwory, a głównie drób - to najważniejsze produkty eksportowe w pierwszych siedmiu miesiącach br. Przychody z tytułu wywozu tych produktów były o 6 proc. większe niż rok wcześniej, uzyskano 5,7 mld euro -...

Niższe ceny na światowych giełdach

Wiceszef KOWR poinformował, że we wrześniu br., eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł ponad 677 tys. ton wobec 651 tys. ton wywiezionych w sierpniu br. oraz 305 tys. ton wyeksportowanych we wrześniu 2022 roku. Z tej wielkości, we wrześniu br. eksport pszenicy ukształtował się na poziomie około 435 tys. ton, a kukurydzy na 68 tys. ton. Eksport rzepaku drogą morską we wrześniu br. wyniósł 17 tys. ton.

Wroński zaznaczył, że podaż zbóż do skupu w bieżącym sezonie 2023/2024 (tj. w okresie lipiec-sierpień 2023 r.) była większa niż przed rokiem. Jednak ceny zbóż zarówno na giełdach światowych, jak i w Polsce, są na poziomie niższym niż w roku poprzednim.

Na giełdzie Matif w Paryżu notowania najbliższych kontraktów terminowych (9 bm.) wynosiły 237,25 euro/t (1084 zł/t) dla pszenicy konsumpcyjnej wobec 364,25 euro/t (1775 zł/t) przed rokiem i 205,75 euro/t (940 zł/t) dla kukurydzy wobec 346,75 euro/t (1690 zł/t) przed rokiem.

W Polsce zgodnie z danymi MRiRW ceny netto zakupu pszenicy konsumpcyjnej pod koniec września br. wynosiły średnio 975 zł/t i były o 36 proc. niższe niż przed rokiem, a kukurydzy – 873 zł/t, o 39 proc. niższe.

- Dużą rolę w kształtowaniu cen zbóż na rynkach międzynarodowych odgrywają giełdy towarowe oferujące kontrakty terminowe. Wpływ na krajowe ceny zbóż mają przede wszystkim notowania na giełdzie MATIF, ale także wojna w Ukrainie, dobre prognozy zbiorów zbóż na świecie oraz duża konkurencja na rynkach zbytu - skomentował Wroński.

Tylko nadwyżka zbóż – na eksport

Amerykańscy eksperci (USDA) szacują, że globalne zbiory zbóż będą na poziomie blisko 2,3 mld ton, o 2 proc. wyższym niż w poprzednim sezonie, w UE – 270 mln ton, o 1 proc. wyższym, a w Ukrainie – 57 mln ton, o 3 proc. wyższym.

onz, rozmowy, rosja, ukraina, zboże, nawozy, handel

ONZ prowadzi rozmowy na temat eksportu zbóż i nawozów z Ukrainy i Rosji

Wysoka urzędniczka ONZ ds. handlu Rebeca Grynspan spotkała się w poniedziałek w Moskwie z rosyjskimi urzędnikami w celu umożliwienia „niezakłóconego dostępu” do światowych rynków zbóż i nawozów z...

Wroński zwrócił uwagę, że zboże to nie tylko surowiec do produkcji żywności, ale przede wszystkim pasza dla zwierząt. Ponadto zboża wykorzystywane są w przemyśle gorzelnianym czy do produkcji bioetanolu. Zaś eksportowana jest tylko nadwyżka zbóż.

Dodał, że przykładem zwiększenia wykorzystania ziarna w kraju jest planowana inwestycja Orlenu, w wyniku której zapotrzebowanie na bioetanol w 2024 r. wyniesie prawie 700 tys. metrów sześciennych, co wymagać będzie przetworzenia ok. 2 mln ton zbóż. Powiększy to rynek zbytu dla polskich producentów rolnych.

- Warto zaznaczyć, że biomasa wykorzystywana do produkcji etanolu, jest surowcem odnawialnym, co przekłada się na bardziej zrównoważony sposób zaspokajania potrzeb energetycznych – podkreślił wicedyrektor KOWR. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu