GUS: więcej zbóż, znacznie mniej owoców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2019,13:50 Aktualizacja: 31-07-2019,13:56
A A A

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami wstępnie szacuje się na ok. 24,6 mln t, czyli o ok. 8 proc. więcej niż przed rokiem. Produkcja owoców z drzew może  być za to niższa o ok. 25 proc. - poinformował GUS.

Według wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r. zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się z kolei na ok. 2,3 mln t (+4 proc. r/r). Główny Urząd Statystyczny wstępnie szacuje, że plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 34,4 dt/ha - o 2,1 dt/ha (7 proc.) więcej od plonów z ub.r.

cena skupu pszenicy, pszenica, skup pszenicy, gus, produkty rolne

Ponad 80 złotych za kwintal pszenicy. Według GUS rosną ceny skupu

Według wstępnych danych średnia krajowa cena skupu pszenicy w pierwszym półroczu 2019 r. wyniosła 81,20 zł za 1 dt - poinformował w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Tym samym - przynajmniej statystycznie - rolnicy dostają...

Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi wyniosą natomiast 38,4 dt/ha - o 2,6 dt/ha (7 proc.) więcej r/r, zaś plony zbóż jarych łącznie z mieszankami 28,3 dt/ha (+1,2 dt/ha, 4 proc.).

Powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco wyższa od ubiegłorocznej i ma wynieść ponad 0,3 mln ha, ale ostatecznie zależeć będzie od dalszego przebiegu pogody.

Produkcję warzyw gruntowych GUS ocenia na niespełna 3,8 mln t (-9 proc.). Eksperci przewidują zmniejszenie produkcji wszystkich podstawowych gatunków.  

Zbiory owoców z drzew przewidywane są na poziomie o ok. 25 proc. niższym od rekordowych ubiegłorocznych i wyniosą niespełna 3,4 mln t. Zbiory z sadów jabłoniowych zostały wstępnie oszacowane na ok 3 mln t (-25 proc.).

"W bieżącym sezonie notuje się na ogół gorszą jakość owoców (...). Należy wziąć pod uwagę fakt, że do uprawy wchodzą nowe, bardziej plenne odmiany oraz fakt, że nie wszystkie odmiany jednakowo ucierpiały od wiosennych przymrozków. Większe straty odnotowano dla odmian z grupy Jonagold, Ligol i Red Delicious, natomiast dla odmian Gala, Szampion i Golden Delicious przewiduje się na ogół dobre owocowanie" - czytamy w informacji GUS.

Znacznie mniej owoców i warzyw z powodu suszy. Wysokie ceny

Panująca w Polsce susza wpłynęła na zmniejszenie oferty owoców i warzyw na rynku hurtowym w Broniszach. Ceny nadal są bardzo wysokie, a jakość towaru gorsza od oczekiwanej - informuje ekspert rynku Maciej Kmera. W mijającym tygodniu nie...

Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 67 tys. t (-26 proc.), śliwek na ponad 95 tys. t (-20 proc.), wiśni na ponad 155 tys. t (-22 proc.).  

O 20 proc. może być niższa produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych - szacowana jest na ok. 0,5 mln t. "Plonowanie większości gatunków zostało ograniczone poprzez uszkodzenia przymrozkami, a brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie spowodował nawet większe straty w owocowaniu niektórych gatunków niż w przypadku drzew owocowych. Największy spadek produkcji zanotowano dla malin i porzeczek czarnych" - zaznacza GUS.

Na produkcję roślinną w bieżącym roku miały wpływ przede wszystkim wyjątkowo wysokie temperatury powietrza w czerwcu, znacznie przekraczające normy wieloletnie, przy niewielkich opadach deszczu.

Na korzyść można zaliczyć natomiast niewielkie straty zimowe zbóż ozimych (zaorano jedynie 0,1 proc. zasianej powierzchni) i nieco lepszy od ubiegłorocznego stan zasiewów zbóż ozimych wiosną 2019 r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt