Znacznie mniej owoców i warzyw z powodu suszy. Wysokie ceny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-07-2019,10:55 Aktualizacja: 27-07-2019,13:01
A A A

Panująca w Polsce susza wpłynęła na zmniejszenie oferty owoców i warzyw na rynku hurtowym w Broniszach. Ceny nadal są bardzo wysokie, a jakość towaru gorsza od oczekiwanej - informuje ekspert rynku Maciej Kmera.

W mijającym tygodniu nie zaszły zmiany w pogodzie, które mogłyby dać nadzieję na zmniejszenie suszy rolniczej. Znaczący niedobór wody jest w pasie centralnej Polski - od województwa lubuskiego po lubelskie, czyli w głównych rejonach produkcji warzyw i owoców.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, klimatyczny bilans wodny, niedobory wody

Susza we wszystkich uprawach. Komisje działają w 1106 gminach

Komisje powoływane przez wojewodów szacują straty spowodowane suszą już w 1106 gminach w kraju. Najwięcej działa ich w województwach wielkopolskim (226) i łódzkim (174). Według ministerstwa rolnictwa suszą jest dotkniętych ok....
Brak wody najbardziej odczuwają warzywa gruntowe, o najsłabszym systemie korzeniowym, ale także krzewy jagodowe - maliny, borówki, porzeczki, jeżyny. Rolnicy muszą ponosić dodatkowe koszty z powodu konieczności nawadniania, a to także wpływa na ceny.

Mazowieccy kupcy i sprzedawcy bazarowi narzekają na słaby handel warzywami i owocami z powodu wakacji. Natomiast znacznie więcej na rynku w Broniszach kupują handlarze obsługujący miejscowości turystyczne; często nabywają oni towar w dużych ilościach, "ogałacając rynek i doprowadzając do dużych wahań podażowo-cenowych" - zaznaczył ekspert.

Utrzymują się wysokie ceny warzyw. Drogie są warzywa kapustne - kalafior kosztuje 5-7 zł/sztukę, a kapusta biała 4-6 zł/szt. Nieco potaniała fasolka szparagowa (do 8-9 zł/kg), ale pochodząca z upraw gruntowych ma niską jakość kulinarną, jest włóknista i ma twarde ziarna.

Krzewy pomidorów i ogórków nadal "odpoczywają", a przez to ich ceny są dość wysokie: pomidory kosztują 5-8 zł/kg, a ogórki około 4 zł/kg. Krajowe ziemniaki są nadal drogie, trzeba za nie zapłacić nawet 2,33 zł/kg.

susza rolnicza, prepraty mikrobiologiczne, IUNG, materia organiczna, niedobór wody, słoma, resztki pożniwne,

Jak zminimalizować skutki suszy glebowej?

Lato w pełni. Deficyt wody daje się we znaki rolnikom. Susza dotknęła prawie całe terytorium naszego kraju. Niedostatku wody w skali makro nie da się pokonać - brakuje jej zasobów, a polskie rolnictwo nie dysponuje dostępem do rozwiniętego...

Cena papryki kolorowej spadła o kolejne 10 proc., do 5-7 zł/kg. Potaniał koperek, z 3 do 2 zł za pęczek. Stabilne, ale wysokie są ceny warzyw korzeniowych: pietruszki (8-11 zł/kg), selera (4-5 zł/kg), buraka ćwikłowego (1-1,5 zł/kg), cebuli w łusce (1,66-2 zł/kg).

W sprzedaży hurtowej jest mniej malin. Odmiany letnie kończą się, a jesienne jagody jeszcze nie dojrzały na tyle, by zaspokoić popyt, stąd ich cena wzrosła do 15-18 zł/kg. Producenci - szczególnie z woj. lubelskiego, gdzie znajduje się większość plantacji - ostrzegają, że w tym roku plonowanie malin jesiennych może być niskie.

Kończą się dostawy czereśni prosto z drzewa, a te z chłodni kosztują ok. 12-14 zł/kg. Stabilna jest podaż wiśni (5-6 zł/kg), borówek (10-14 zł/kg) i porzeczek kolorowych (8-12 zł/kg).

Na rynku jest coraz więcej odmian krajowych śliwek i moreli. Te pierwsze kosztują 1,3-4 zł/kg, w zależności od odmiany, a morele 2-4 zł/kg.

W najbliższych dniach możemy spodziewać się zwiększonych dostaw letnich odmian jabłek, przede wszystkim odmiany Piros, która obecnie kosztuje 3,33 za kg.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu