Ceny skupu produktów rolnych idą w górę przez mniejszą podaż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2021,8:05 Aktualizacja: 23-03-2021,8:11
A A A

Obserwowany w lutym wzrost cen skupu produktów rolnych w porównaniu ze styczniem był spowodowany ich mniejszą dostępnością - mówi Paweł Wyrzykowski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas. Najbardziej przez miesiąc podrożały ziemniaki.

GUS podał, że w minionym miesiącu stawki skupu podstawowych produktów rolnych, czyli pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego pozostały na niezmienionym poziomie w skali roku. W stosunku do stycznia ceny wzrosły o 4,7 proc.

ceny skupu produktów rolnych, ceny źywności, raport gus, michał kołodziejczak, agrounia

Ceny na półkach, a stawki w skupach. Przepaść rośnie

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w styczniu 2021 roku były w skali roku niższe o 3,6 proc. – wyliczył Główny Urząd Statystyczny. Światełkiem w tunelu może by wzrost stawek w porównaniu do grudnia 2021 roku, choć...

Wyrzykowski zaznaczył, że wzrost w ujęciu miesięcznym nie dotyczył jedynie mleka - zanotowano nieznaczny spadek. Mimo to, rok do roku poziom skupu mleka wzrósł o 9 proc.

Ekspert wskazał, że w lutym m/m najbardziej dynamiczne, bo o 41 proc. wzrosły ceny ziemniaków, co było wynikiem zarówno czynników sezonowych, jak i utrudnień w transporcie związanych z niskimi temperaturami. Wpłynęło to na zmniejszenie ich dostępności. Niemniej ceny kształtowały się na poziomie o 25 proc. niższym niż przed rokiem.

- Rosły też ceny mięsa. W lutym wieprzowina podrożała m/m o 10 proc., co związane było z mniejszą podażą żywca. Mimo wzrostów, stawki wciąż utrzymywały się na poziomie 30 proc. niższym niż w lutym 2020 r. Ceny drobiu wzrosły o 9 proc., na co wpływ miały mniejsze wstawienia piskląt na początku roku. Podobną skalę wzrostów, z uwagi na mniejszą podaż na rynku unijnym, obserwowano też w przypadku wołowiny - przekazał analityk.

- Kolejny wzrost cen zbóż związany był z niewielką dostępnością ziarna w skupie. W lutym ceny pszenicy i żyta wzrosły po 4 proc. i były o 24 proc. wyższe od tych sprzed roku. Producenci, którzy mieli możliwość przechowywania ziarna wstrzymywali moment jego sprzedaży w nadziei na jeszcze większe wzrosty cen zbóż na rynkach międzynarodowych - zauważył na koniec Wyrzykowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej