Około 80 proc. badanych Polaków uważa, że nasza energetyka powinna opierać się na OZE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-08-2023,8:35 Aktualizacja: 23-08-2023,8:37
A A A

Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii, wskazuje tak 79 proc. badanych - wynika z raportu "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023". 81 proc. uważa, że polska energetyka powinna opierać się na OZE. To o 8 punktów procentowych mniej niż w 2022 r.

Jak wynika z raportu Autopay "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023", 81 proc. badanych jest przekonanych, że polska energetyka powinna opierać się na odnawialnych źródłach energii. Częściej wskazują tak kobiety. Wynik ten jest o 8 punktów proc. niższy niż w 2022 r.

Ze stwierdzeniem, że Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii, zgadza się 79 proc. respondentów. Co drugi badany uważa, że OZE są zbyt drogie.

Z badania wynika, że Polacy coraz bardziej przekonani są o konieczności pozyskiwania energii z atomu i z węgla. "Obie pozycje wzrosły odpowiednio o 10 i 9 punktów proc. w stosunku do ubiegłego roku. Za atomem i węglem częściej opowiadają się mężczyźni i osoby z najstarszej grupy wiekowej" - podano we wtorkowej informacji dotyczącej raportu.

ministerstwo klimatu i środowiska, mkis, oze, odnawialne źródła energii, fotowoltaika, pv, energia, prąd

W czerwcu ponad 40 proc. mocy w KSE pochodziło z odnawialnych źródeł

Czerwiec był kolejnym rekordowym miesiącem w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Moc instalacji OZE to ponad 40 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Energetycznym - podał resort klimatu. Dodano, że w...

Polacy wydają się podzieleni w kwestii daty odejścia od węgla. "Co piąty badany uważa, że Polska nie powinna odchodzić od energii opartej na węglu, który stanowi podstawę naszej energetyki. To o 7 punktów proc. więcej niż rok temu. Sukcesywnie spada liczba osób, które oczekują częściowego bądź całkowitego odejścia od węgla" - wskazano. Jak dodano, częściej niż inne grupy wskazują tak najstarsi badani i mieszkańcy największych miast.

Jak podano, Polacy inwestują w docieplenie domu - to wzrost wobec 2022 r. z 42 proc. do 59 proc., instalacje fotowoltaiczne, zmianę ogrzewania na gazowe czy montaż pompy ciepła (wzrost o 8 punktów proc. w ciągu roku).

Badanie "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023" zrealizowano na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w czerwcu br. na reprezentatywnej grupie 1082 osób metodą CAWI.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu