Rusza kolejna edycja "Mojego prądu". Ile i na co można dostać?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2023,12:00 Aktualizacja: 21-04-2023,12:05
A A A

W sobotę (22 kwietnia) o godz. 9 uruchomiony zostanie piąty nabór wniosków o dofinansowanie w ramach program „Mój Prąd” (PPMP5). W tej edycji beneficjenci mogą otrzymać bezzwrotną dotację nawet w wysokości do 58 tys. zł z uwagi na rozszerzenie zakresu rzeczowego o kolejne elementy, tj. kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.

- Rozszerzamy program „Mój Prąd” o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu propozycja będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej - przekonuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

fotowoltaika, energia słoneczna, prosument, Agencja Rynku Energii, OZE

Moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 10 GW

W ciągu ostatniego roku moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce podwoiła się i pod koniec maja przekroczyła 10,2 GW - pisze portal WysokieNapięcie.pl, opierając się na analizie informacji Agencji Rynku Energii. Według portalu dane ARE wskazują, że...

Ile dotacji i na co?

Wysokość dofinansowania przewidziana w piątej edycji programu „Mój Prąd” wygląda tak:

- przy wsparciu tylko do paneli fotowoltaicznych maksymalna dotacja wyniesie do 6 tys. zł;

- jeżeli jednak wnioskodawca zdecyduje się na kilka elementów systemu, dotacja do paneli PV wzrośnie do 7 tys. zł;

- przy realizacji inwestycji obejmującej swoim zakresem mikroinstalację fotowoltaiczną wraz z pompą ciepła, w zależności od jej rodzaju, dofinansowanie dodatkowo wzrośnie o kwotę od 4,4 tys. zł do aż 28,5 tys. zł;

- przy poszerzeniu inwestycji o magazyn ciepła, otrzymamy dodatkowo do 5 tys. zł;

- o magazyn energii - do 16 tys. zł;

- o kolektory słoneczne do 3,5 tys. zł;

- wybierając system zarządzania energią w domu, tzw. EMS (energy management system) – dodatkowo otrzymamy do 3 tys. zł.

We wszystkich wskazanych przedsięwzięciach intensywność dofinansowania wynosi do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a zakres kwalifikowalności kosztów obowiązuje od 1 lutego 2020 r.

fotowoltaika, dzierżawa ziemi, wiatraki, oze, kpir

Chcesz wydzierżawić swoje grunty pod fotowoltaikę lub wiatraki? To musisz wiedzieć

Do treści najczęściej oferowanych, typowych, podobnie brzmiących umów, jakie są proponowane właścicielom nieruchomości w zakresie dzierżawy gruntów pod budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznych lub wiatrowych – uwagi...

Trzeba spełnić warunki

- Program „Mój Prąd” już od roku 2019, kiedy to został ogłoszony pierwszy nabór, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem społecznym. Nowa odsłona jest właśnie odzwierciedleniem utrzymującego się przez cały czas zainteresowania własnym źródłem energii, czyli panelami fotowoltaicznymi - zaznacza Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak dodaje, program skierowano do prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net – billing. A rozszerzenie programu o kolejne elementy ma na celu wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej w miejscu jej wytworzenia, który został zapoczątkowany w poprzedniej edycji programu.

„Dotychczasowi prosumenci również mogą skorzystać z dotacji w ramach najnowszej edycji Programu, korzystając tym samym z przygotowanej najnowszej oferty finansowej. Warunkiem jest jednak przejście - rozliczanie się w systemie net-billing, zakończenie inwestycji przed dniem złożenia wniosku i poniesienie wydatków nie wcześniej niż 1 lutego 2020 r.” – wyjaśniają urzędnicy z resortu klimatu i środowiska.

Nabór wniosków w nowej edycji „Mojego Prądu” odbywa się w trybie ciągłym począwszy od 22 kwietnia i będzie trwał do 22 grudnia br., chyba że wcześniej wyczerpią się środki.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama