Fundusz potwierdza: pula na "Energię dla wsi" będzie większa o 2 mld zł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2024,13:05 Aktualizacja: 13-02-2024,13:08
A A A

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął decyzję o zwiększeniu z 1 mld zł do 3 mld zł puli środków na inwestycje w odnawialne źródła energii na terenach wiejskich, w ramach programu priorytetowego „Energia dla wsi”.

Niedawno pisaliśmy o planach na zwiększenie budżetu tego programu. Teraz Fundusz potwierdził taki ruch. Jak wyjaśnił w wydanym komunikacie, jest on wykonywany „ze względu na duże zainteresowanie inwestycjami w zieloną energię na terenach wiejskich”. Pula środków istotnie urośnie - z 1 mld zł do 3 mld zł.

W ramach programu udzielane jest wsparcie finansowe dla instalacji fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, biogazowni, elektrowni wodnych oraz magazynów energii. Rolnicy lub spółdzielnie energetyczne działające na terenach wiejskich mogą otrzymać dotacje do 65 proc. kosztów kwalifikowanych w wysokości do 20 mln zł oraz pożyczki do 100 proc. kosztów kwalifikowanych w wysokości do 25 mln zł” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

Proponowane zmiany trafiły do konsultacji na biurko ministra klimatu i środowiska. Ponadto Fundusz przypomniał, że wystąpił do Europejskiego Banku Inwestycyjnego w kwestii wypłaty środków z Funduszu Modernizacyjnego dla programu „Energia dla wsi”.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu