Energia z nowej farmy popłynie do tysięcy gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2020,10:00 Aktualizacja: 11-03-2020,10:16
A A A

Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy 60 mln euro litewskiej firmie Ignitis Group na projekt farmy wiatrowej na Pomorzu. Inwestycja, która ma ruszyć wiosną 2021 r., ma docelowo dostarczać energię do ok. 75 tys. gospodarstw domowych.

"Polska ma ogromny potencjał w zakresie wytwarzania odnawialnych energii, a ten projekt jest kolejnym przykładem na to, jak farmy wiatrowe mogą przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji energetycznej kraju" - wskazała cytowana w komunikacie Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

inwestycje w oze, instalacje fotowoltaiczne, kotły na biomasę, pompy ciepła, podlasie

Dotacje na inwestycje w OZE trafią do gmin, powiatów i parafii

100 mln zł będzie kosztować realizacja 97 różnych inwestycji w woj. podlaskim w odnawialne źródła energii. 60,5 mln zł z UE przyznał na projekty zarząd województwa. Dotacje trafią do gmin, powiatów, parafii, ale też do...

Litewskie przedsiębiorstwo Ignitis Group zrealizuje swój pierwszy projekt farmy wiatrowej w Polsce za pośrednictwem należącej doń spółki zależnej Pomerania Wind Farm. Nowe lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy do 94 MW zlokalizowane będą w niedalekiej odległości od wybrzeża Bałtyku.

Na budowę i eksploatację średniej wielkości lądowej farmy wiatrowej składającej się z 29 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 94 MW EBI udzieli kredytu w wysokości 258 mln zł (ok. 60 mln euro). Pokryje to, jak wyjaśniono, ok. 47 proc. kosztów inwestycyjnych projektu.

Park wiatrowy będzie położony na Pomorzu, ok. 50 km od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ. "Prace nad budową farmy wiatrowej rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a uruchomienie projektu planowane jest na wiosnę 2021 roku.

Dotacje i pożyczki na wiatraki, biogazownie oraz panele fotowoltaiczne

Do 800 tys. zł dotacji mogą otrzymać rolnicy, którzy zainwestują w instalacje wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii - podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk. Przy instalacjach do 50 kW rolnicy mogą rozliczać się...

Docelowo park wiatrowy ma dostarczać 300 GWh energii elektrycznej, zaopatrując ok.75 tys. gospodarstw domowych w skali roku. Jak podkreślił cytowany w komunikacie Paolo Gentiloni, europejski komisarz ds. gospodarki "każda taka inwestycja zbliża nas do celu, którym jest uczynienie Unii Europejskiej neutralną dla klimatu do 2050 r.".

EBI jest instytucją Unii Europejskiej, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i udziela kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE.

W 2019 r. zainwestował ok. 4 mld euro w projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii na całym świecie, z czego 945 mln euro w lądowe farmy wiatrowe.

Ignitis Group to jedną z największych w regionie Morza Bałtyckiego międzynarodowa grupa energetyczna. 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama