Dotacje na inwestycje w OZE trafią do gmin, powiatów i parafii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-02-2020,11:20 Aktualizacja: 18-02-2020,12:05
A A A

100 mln zł będzie kosztować realizacja 97 różnych inwestycji w woj. podlaskim w odnawialne źródła energii. 60,5 mln zł z UE przyznał na projekty zarząd województwa.

Dotacje trafią do gmin, powiatów, parafii, ale też do uczelni, spółdzielni, firm, zakładów opieki zdrowotnej czy do przedsiębiorstw komunalnych, które będą inwestować w instalacje fotowoltaiczne, kotły na biomasę czy w pompy ciepła - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

program agroenergiia, oze, produkcja agroenergii, NFOŚiGW

Rolnicy mogą produkować agroenergię. Miliony na inwestycje

200 mln zł wynosi budżet nowego programu "Agroenergia". Trwa już nabór wniosków, a rolnicy indywidualni mogą pozyskać finansowanie na różne projekty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej...

Urząd rozstrzygnął konkurs na takie dotacje, który był przeprowadzony w 2019 r. Można było zabiegać o dotacje na budowę nowych lub zwiększenie mocy już istniejących różnych instalacji wytwarzających energię elektryczną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, np. biomasy, biogazu, wiatru, słońca, wody czy ziemi.

Inwestycje dotyczą również podłączenia do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej. Chodzi jednak o wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej na własne potrzeby.

"Bezpośrednim efektem tych projektów, wykorzystujących odnawialne źródła energii, będzie poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie ilości zanieczyszczeń i spadek emisji gazów cieplarnianych" - podkreślił w komunikacie urząd marszałkowski w Białymstoku.

Dotacje są w zróżnicowanej wysokości - od kilkudziesięciu tysięcy do nawet 3 mln zł. Wiele gmin dostanie po ok. 1 mln zł, np.: Michałowo, Wasilków, Rutki, miasto Grajewo, gmina Suwałki, gmina Wąsosz, Gródek i Tykocin.

Największe pod względem wartości projekty będą realizować firmy, np. Malow z Suwałk czy Suwalskie Kopalnie Surowców Mineralnych. W OZE zainwestują też np. szpitale w Łomży i Wysokiem Mazowieckiem, a powiat białostocki przeprowadzi inwestycję w fotowoltaikę w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach.

Pierwotnie do podziału w konkursie było 30 mln zł, ale zarząd województwa zdecydował o zwiększeniu tej puli do 60,5 mln. Dzięki temu dotacje dostaną wszystkie projekty, które w konkursie oceniono pozytywnie.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu