11 mln zł na ekodotacje. Najwięcej na fotowoltaikę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
21-01-2018,15:15 Aktualizacja: 21-01-2018,3:29
A A A

Ponad połowa środków przeznaczonych w ubiegłym roku przez warszawski ratusz na ekodotacje wsparła inwestycje w odnawialne źródła energii.

Zdaniem mieszkańców Warszawy, odnawialne źródła energii są doskonałym sprzymierzeńcem w walce o jakość powietrza. Potwierdza to liczba wniosków o dofinansowanie inwestycji w OZE, która cały czas wzrasta. - W 2016 r. zrealizowano 170 takich projektów, a w ubiegłym roku aż 546. Łączna kwota dofinansowania przekroczyła 6,3 mln zł – chwali się stołeczny ratusz. 

panele fotowoltaiczne, podatek vat, budżet państwa, województwo warmińsko-mazurskie, urząd celno-skarbowy

Panele sprzedawali na niby, VAT odbierali naprawdę

Na ponad 18 mln zł oszacowane zostały na razie straty dla budżetu państwa z powodu nielegalnej "karuzeli", której uczestnicy obracali fikcyjnym towarem - rzekomymi panelami fotowoltaicznymi. Wśród podejrzanych istotną rolę...

Większość przedsięwzięć związana była z montażem instalacji fotowoltaicznych. W ubiegłym roku z miejskim wsparciem wykonano 461 tego typu projektów, łącznie za 5,1 mln zł. Liderem był Wawer. Panele fotowoltaiczne pojawiły się tam na 132 nieruchomościach. Na Białołęce powstało 59 takich instalacji, a na Ursynowie 45.

W Wawrze zainstalowano również najwięcej pomp ciepła. Na 44 tego typu inwestycje zrealizowane w ubiegłym roku aż 19 powstało właśnie w tej dzielnicy. Łącznie na zakup i montaż pomp ciepła przeznaczono ponad 871 tys. zł.

Miasto Warszawa dofinansowało również instalacje kolektorów słonecznych. Najwięcej, bo dziewięć powstało ich na Białołęce, sześć w Wesołej, a cztery w Wawrze. W sumie zrealizowano 41 tego typu projektów na ponad 306 tys. zł.

Miejskie ekodotacje w ubiegłym roku po raz pierwszy posłużyły także modernizacjom kotłowni.

– Każda kolejna inwestycja przybliża nas do realizacji naszego celu, jakim jest czyste powietrze dla Warszawy. Chcemy, żeby proekologicznych przedsięwzięć było jak najwięcej, dlatego zachęcam mieszańców do składania wniosków – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. 

elektrownia fotowoltaiczna, farma fotowoltaiczna, panele fotowoltaiczne, jelenia góra, polski solar, klastry energii

Jedyna taka na świecie farma powstanie w Polsce

Z 30 tys. paneli fotowoltaicznych będzie składała się farma słoneczna w Jeleniej Górze. Firma Polski Solar zapowiada, że będzie to pierwsza designerska elektrownia w kraju, panele ułoży bowiem w kształt symbolu miasta - jelonka. Prace...

W sumie z budżetu miasta na zmianę sposobu ogrzewania wydano w ubiegłym roku niemal 2,2 mln zł. Warszawiacy podpisali 279 umów dotacyjnych. 262 (na blisko 1,9 mln zł) związane były ze zmianą źródła ciepła na opalane paliwem gazowym, a 17 (na 322 tys. zł) z przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu w ciągu 2017 r. ze stolicy zniknęło co najmniej 351 nieekologicznych źródeł, takich jak piece węglowe, czy kotły olejowe. Łącznie inwestycje dotyczyły zmiany sposobu ogrzewania dla ponad tysiąca gospodarstw domowych.

Najwięcej projektów zrealizowano w Wawrze. Tam piece gazowe zastąpiły aż 77 palenisk na paliwo stałe. Drugie miejsce zajęła Wesoła – 34 inwestycje, a trzecie Białołęka – 32 inwestycje. Drugim elementem „dotacji piecowych” były projekty polegające na likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła i wykonaniu indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej. Najwięcej takich inwestycji przeprowadzono na Pradze-Północ (6), dalej były Mokotów (4) i Śródmieście (3).

Trwa druga edycja naboru wniosków o dofinansowanie modernizacji kotłowni połączonej z likwidacją kotłów lub pieców węglowych. Warszawiacy mogą otrzymać dopłaty od 7 do nawet 20 tys. zł. Inwestycje mają zostać przeprowadzone jeszcze w 2018 r. Wnioski zbierane będą do 31 marca. Udzielane wsparcie nie może jednak przekroczyć 75 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama