Panele sprzedawali na niby, VAT odbierali naprawdę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
21-01-2018,7:55 Aktualizacja: 28-01-2018,21:55
A A A

Na ponad 18 mln zł oszacowane zostały na razie straty dla budżetu państwa z powodu nielegalnej "karuzeli", której uczestnicy obracali fikcyjnym towarem - rzekomymi panelami fotowoltaicznymi.

Wśród podejrzanych istotną rolę odgrywała firma z siedzibą we wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego. Proceder wykryli pracownicy Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

Jak informuje olsztyńska skarbówka, grupa składająca się z 18 firm, w tym trzech z siedzibą na Słowacji i w Czechach, oficjalnie zajmowała się handlem panelami fotowoltanicznymi. 

W wyniku szeregu kontroli okazało się jednak, że w rzeczywistości przedmiotem obrotu były zwykle drewniane palety z nieokreśloną zawartością, które dla niepoznaki ofoliowywano. Tak powstały pakunek miał udawać zapakowane panele i uwiarygadniać transakcje. 

odnawialne źródła energii, nfośigw, instytut energetyki odnawialnej, energia cieplna, energia elektryczna

Jak wykorzystać potencjał ciepła i energii z OZE?

Systemy ciepłownicze współpracujące z odnawialnymi źródłami energii i magazynami ciepła będą tematem branżowej konferencji, na którą 17 stycznia br. zaprasza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spotkanie...

- Proceder polegał na tym, że te "towary" krążyły w zamkniętym łańcuchu transakcji, w którym brakowało ostatecznego odbiorcy - informują inspektorzy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

- Faktury sprzedaży dotyczyły tych samych towarów, w tych samych ilościach, a transport odbywał się wielokrotnie z polskiego magazynu do magazynu w Czechach i z powrotem. Dla uwiarygodnienia transakcji podmioty przelewały na rachunki bankowe kwoty wskazane na fakturach. Łącznie obrócono kwotą ponad 83 mln zł - twierdzą.

By odzyskać wyłudzone przez przestępców pieniądze, na podstawie decyzji prokuratora, Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy zabezpieczył majątek tych firm. Dokonano m.in. wpisów hipotek na ich nieruchomościach.

W sumie wydano decyzje zabezpieczające na ponad 20 mln zł. W sprawie prowadzone jest dalsze śledztwo.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama