Jedyna taka na świecie farma powstanie w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
04-01-2018,16:50 Aktualizacja: 04-01-2018,17:39
A A A

Z 30 tys. paneli fotowoltaicznych będzie składała się farma słoneczna w Jeleniej Górze. Firma Polski Solar zapowiada, że będzie to pierwsza designerska elektrownia w kraju, panele ułoży bowiem w kształt symbolu miasta - jelonka.

Prace budowlane rozpoczną się już w najbliższym czasie, na działce przy Trasie Czeskiej, którą Polski Solar dzierżawi od miasta.

Na kształt jelonka złożą się czarne, monokrystaliczne i niebieskie, polikrystaliczne panele fotowoltaiczne. Zajmą powierzchnię 22 ha, dzięki czemu symbol miasta będzie dobrze widoczny z gór.

elektrownia fotowoltaiczna, fotowoltaika, energia słoneczna, chiny, oze, prowincja Anhui

Gigantyczna elektrownia fotowoltaiczna przyłączana jest do sieci

Największa pływająca po wodzie elektrownia fotowoltaiczna świata, której konstrukcja trwa od lipca, została częściowo połączona z siecią elektroenergetyczną - ogłosiła firma z grupy Sanxia, prowadząca budowę. Elektrownia za miliard...

Instalacja o łącznej mocy 10 MW wyprodukuje „czysty” prąd, który zaspokoi potrzeby 4,5 tys. lokalnych gospodarstw domowych. Pierwsze prace ruszą na początku 2018 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 37 mln zł netto.

William Buba, dyrektor generalny firmy podkreśla, że to unikatowy w skali Polski i świata projekt, który będzie szeroko promował Jelenią Górę. - Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które miasto się zdecydowało, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej – dodaje.

Fotowoltaiczny jelonek, a dokładnie Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra powstaje w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej.

- Klastry energii odnawialnej to przyszłość sektora energetycznego. Mają ogromne znaczenie w kwestii poprawy jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania powiatu - przekonuje Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding, koordynatora klastra.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama