"Puls Biznesu": ukraiński oligarcha wierzy w zieloną Polskę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-04-2024,9:15 Aktualizacja: 02-04-2024,9:17
A A A

Nasz kraj będzie kluczowym rynkiem inwestycji wiatrowych, słonecznych i magazynowych dla DRI z grupy DTEK, kontrolowanej przez Rinata Achmetowa, najbogatszego człowieka na Ukrainie - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

Gazeta przypomina, że pod koniec marca DRI, spółka zależna ukraińskiej grupy energetycznej DTEK, kontrolowanej przez Rinata Achmetowa, oligarchę i najbogatszego człowieka w Ukrainie, kupiła od polskiej spółki Columbus magazyn energii.

Prezes DRI John Stuart przekazał w rozmowie z "Pulsem Biznesu", że spółkę interesują inwestycje w produkcję energii odnawialnej i dekarbonizację na rynkach, które są niedoinwestowane i na które działalność spółki może wywierać największy wpływ.

korytarz morski, eksport, zboże, produkty rolne

Wicepremier Ukrainy: korytarzem morskim udało się wyeksportować 33,8 mln ton towarów

Dzięki ukraińskiemu korytarzowi morskiemu udało się wyeksportować 33,8 mln ton towarów. Eksport przez ten korytarz jest większy niż w efekcie inicjatywy zbożowej - napisał wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow na...

"Niemcy, Hiszpania czy Wielka Brytania to rynki dojrzałe, na których nie brakuje kapitału ani doświadczonych inwestorów. Dlatego patrzymy w kierunku Europy Wschodniej i Południowej. Tam nasza działalność ma szanse realnie przyśpieszyć odchodzenie od produkowania energii z węgla" – podkreślił.

Stuart w rozmowie z dziennikiem wskazał, że największy potencjał spółka widzi w lądowej energetyce wiatrowej. "Wiemy, że rozwój tego sektora był w ostatnich latach ograniczony, a teraz przyśpiesza" - dodał.

Jak zauważa "PB", Polska, jako rynek duży, ma dla DRI duże znaczenie. Celem spółki w Polsce jest osiągnięcie 1 GW mocy. "Złożą się na to źródła odnawialne i magazyny energii, przy czym magazyny będą stanowić ok. 25 proc. portfela, a może nawet więcej" - pisze dziennik.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu