Oczekiwanie na śnieg lub ocieplenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Gromadzki | redakcja@agropolska.pl
25-02-2018,6:35 Aktualizacja: 27-02-2018,10:40
A A A

Na terenie całej Polski mamy do czynienia z silną falą mrozów, która utrzyma się przez wiele dni. Zdecydowanie najniższa temperatura zapowiadana jest na północnym wschodzie kraju.

Po raz kolejny tej zimy silny mróz przychodzi na glebę bez okrywy śnieżnej. Przy zapowiadanych mrozach dochodzących do -20°C wiele roślin może nie przetrwać tak niskiej temperatury. Na wschodzie, oprócz silnego mrozu (nawet -10°C w ciągu dnia), dochodzi silny wiatr wiejący z północy oraz wschodu, co potęguje odczucie zimna.

Miejmy nadzieję, że na falę największych mrozów przyjdzie zapowiadany opad śniegu. Z W nocy z 23 na 24 lutego w okolicach powiatu monieckiego odnotowany został niewielki opad na poziomie około 3 cm. Jest to znikoma ochrona roślin. Dodatkowo z wielu pól śnieg jest wywiewany, ponieważ jest to tak zwany "puch", który łatwo ulega znoszeniu.

oziminy, plantacja, styczeń

Czy grożą nam takie wymarznięcia ozimin jak na początku 2016 roku?

Ostatnie lata powoli przyzwyczajają polskich rolników do gwałtownych zmian pogodowych. Najcięższym okresem dla życia roślin jest jednak zima o niekorzystnym przebiegu, taka jaka miała miejsce na przełomie 2015 i 2016 oraz  jak...

Podczas ocieplenia można było zaobserwować rolników stosujących pierwsze dawki nawozów mineralnych. Rolnicy korzystali z szansy wjazdu na pole, ponieważ pomimo dodatniej temperatury gleba była jeszcze zamarznięta. Prawdopodobnie były to nawozy potasowe lub fosforowe.

Wysiew nawozów azotowych przy tak niskiej temperaturze oraz wczesnej porze nie ma najmniejszego sensu. Azot wysiany bardzo wcześnie jest w bardzo dużym stopniu tracony. Dodatkowo przy ociepleniu rośliny mogą się pobudzić, rozpocząć wegetację jednak później przy znacznym ochłodzeniu szybciej ulegają uszkodzeniom. Do rozpoczęcia okresu wegetacyjnego jeszcze daleko, bo jak wiadomo jest to okres, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa lub równa plus 5°C.

Niekiedy rolnicy stosują nawet nawozy naturalne bezpośrednio na rośliny ozime. Takie postępowanie jest zakazane w okresie zimy oraz może powodować uszkodzenia roślin.

Być może to ostatnie tak silne ochłodzenie tej zimy. Oby tym razem prognozy meteorologów się nie sprawdziły, a temperatura nie spadnie poniżej -20°C.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu