Znowu problemy z państwowym monitoringiem suszy. LIR: Jest wadliwy i krzywdzący

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2023,11:05 Aktualizacja: 14-06-2023,11:10
A A A

Jak to możliwe, że według stacji meteorologicznych wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego wykazane opady są znacznie niższe niż te w raportach Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG-PIB)? – pyta Lubuska Izba Rolnicza (LIR).

W związku z ogłoszeniem drugiego okresu raportowania suszy rolniczej wystąpiła ona do dyrektora IUNG-PIB z wnioskiem o uznanie suszy dla województwa lubuskiego. Kategorycznie nie zgadza się bowiem z oceną tegoż Instytutu.

W lasach susza, a na polach już nie?

„Ogłoszony w drugim okresie raportowania stan upraw zbóż jarych i ozimych, z którego wynika, iż susza w województwie lubuskim nie wystąpiła, jest krzywdzący i nieuczciwy. W woj. lubuskim susza występuje już trzeci rok z rzędu. Może pora już zaprzestać korzystania z wadliwego, wysoce krzywdzącego dla województwa lubuskiego systemu monitoringu?” – pisze w wystąpieniu Stanisław Myśliwiec, prezes LIR.

wielkopolska izba rolnicza, wir, samorząd rolniczy, susza, susza rolnicza, uprawy

Na polach susza, łąki po pokosie nie odbijają. To może być dramat

Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała pisma do ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz do wojewody wielkopolskiego w związku z sytuacją na polach. W ciągu ostatnich dni, z dużym niepokojem, gospodarze obserwują przebieg...

I pyta, jak to możliwe, że według stacji meteorologicznych Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku wykazane opady są znacznie niższe niż te w raportach IUNG-PIB.

„Równie zaskakujące są rozbieżności między mapami zagrożenia pożarowego, powstającymi na bazie danych pochodzących z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, które ewidentnie wskazują na wystąpienie suszy w województwie lubuskim, a mapami publikowanymi przez Państwa Instytut. Stan zagrożenia w lasach występuje, ale na sąsiadujących z lasami gruntach rolnych suszy już nie ma? Jeśli Państwo korzystacie z tych samych radarów co IMGW, to dlaczego odczyt prowadzony przez Lasy Państwowe w stosunku do Państwa odczytów jest aż tak rozbieżny?” – docieka dalej Myśliwiec.

Zboża dorodne, a kłosy… puste

W ocenie lubuskiego samorządu rolniczego przytoczone przykłady ewidentnie wskazują na wadliwość Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej, w związku z czym w imieniu miejscowych rolników stanowczo wnosi o uznanie wystąpienia suszy w regionie.

„Wniosek ten nie jest jedynie poparty opublikowanymi danymi czy mapami, ale przede wszystkim obserwacjami stanu naszych upraw. My widzimy trwająca suszę, widzimy skutki tej tragedii w uprawach zbóż jarych i kukurydzy, a także na łąkach. Zboża ozime wyglądają na dorodne, ale tak naprawdę ich kłosy są w dużej mierze puste. Należy podkreślić, że to trzeci rok z rzędu, kiedy opinia Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w stosunku do naszego rejonu w sposób rażący odbiega od rzeczywistości panującej w uprawach rolniczych” – podkreśla na koniec szef LIR.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu