Wytwarzasz w gospodarstwie produkty wysokiej jakości? Inspekcja zachęca do badań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2023,11:25 Aktualizacja: 28-09-2023,11:27
A A A

Chcesz uzyskać urzędowe świadectwo jakości handlowej? Zbadaj swoje plony i potwierdź ich wysoką jakość. To proste! Wystarczy przesłać wniosek. Nasz pracownik pobierze próbki na miejscu – zachęca Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S).

Jak podkreśla w swoim komunikacie, ocena jakości handlowej obejmuje m.in.: ocenę dokumentów, sprawdzenie warunków przechowywania i transportu, oględziny artykułu, pobranie próbek i wykonanie badań laboratoryjnych.

ijhars, inspekcja, kontrole, warzywa, owoce, ziemniaki, jakość handlowa, oznakowanie, kary, mandaty

Warzywa i owoce pod lupą inspekcji. Ponad 100 mandatów za nieprawidłowości

W 207 hurtowniach, 24 przedsiębiorstwach produkcyjnych, 16 centrach dystrybucyjnych, 5 grupach producenckich i 1 handlu obwoźnym – odbyły się w II kwartale br. kontrole jakości handlowej świeżych owoców i warzyw, w tym...

„Przykładowe badania jakości handlowej ziarna zbóż: ocena organoleptyczna, wilgotność, zawartość białka, ilość i rozpływalność glutenu, gęstość ziarna w stanie zsypnym, liczba opadania, obecność szkodników, zawartość zanieczyszczeń użytecznych i nieużytecznych. Badania laboratoryjne wykonywane są w laboratoriach Inspekcji albo w innych laboratoriach posiadających akredytację. Po przeprowadzeniu oceny jakości handlowej inspektor wystawia świadectwo jakości handlowej” – wskazuje IJHAR-S.

Trzeba tu podkreślić, że ocena jest odpłatna, a koszt ustalany jest indywidualnie, zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa.

Wniosek (dostępny tutaj) o dokonanie oceny należy złożyć do lokalnej, wojewódzkiej IJHARS. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Inspekcji (tutaj).

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.