Straty spowodowane suszą przekraczają kolejne miliardy. Są gigantyczne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2018,8:10 Aktualizacja: 05-09-2018,8:25
A A A

Straty spowodowane suszą przekraczają już 3,6 mld zł. Poszkodowanych jest ponad 130 tys. gospodarstw, a klęska dotknęła ok. 3,5 mln hektarów - wynika z informacji przekazanej przez resort rolnictwa na posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa.

Na 29 sierpnia skutki suszy były szacowane przez 1311 komisji powołanych przez wojewodów w 2098 gminach. Łączna powierzchnia upraw objętych suszą wynosi 3 mln 435 tys. 760 ha, w tym 1 mln 133 tys. 201 ha łąk, pastwisk i upraw traw na gruntach ornych.

susza rolna, stawy rybne, hodowla ryb słodkowodnych, arimr, wsparcie dla rolnictwa

Rybacy stawowi poszkodowani przez suszę dostaną wsparcie

Od 14 września podatnicy podatku rolnego, którzy zajmują się chowem lub hodowlą ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w tym roku susza lub powódź, mogą składać wnioski do ARiMR o...

Z informacji podpisanej przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego wynika, że wkrótce zostanie uruchomiona pomoc dla rolników, których straty przekroczyły 70 proc., oraz rybaków prowadzących chów ryb w stawach na terenie gmin, gdzie wystąpiła susza.

Te dwie grupy poszkodowanych mogą od 14 do 28 września składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie wsparcia. Dla najbardziej poszkodowanych rolników (straty powyżej 70 proc.) pomoc wynosi 1 tys. zł na hektar, jeżeli mają polisę ubezpieczenia upraw. Rybacy mogą otrzymać 300 zł do hektara gruntów pod zarybionymi stawami.

Natomiast termin składania wniosków dla tych, których straty mieszczą się między 30 a 70 proc. oraz stawka pomocy "zostanie ogłoszony po zakończeniu szacowania szkód w tych gospodarstwach przez komisje powołane przez wojewodów, co powinno nastąpić w najbliższych dniach" - czytamy w informacji ministra.

susza, straty, rolnictwo, Jan Krzysztof Ardanowski, susza 2018, ARiMR, wnioski

1000 zł na hektar. Poszkodowani przez suszę mogą składać wnioski

Rolnicy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc. mogą od 14 września składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformował resort rolnictwa. Agencja będzie przyjmowała wnioski do 29 września....

Poszkodowani przez klęskę suszy mogą ubiegać się ponadto o kredyt preferencyjny na wznowienie produkcji rolnej, poręczenie i gwarancję spłaty zaciągniętych wcześniej kredytów, odroczenie spłaty składek w KRUS, ulgi w opłatach czynszu dzierżawnego lub umorzenia raty płatności przez KOWR, a także ulgi w podatku rolnym oraz spłatę przez ARiMR oprocentowania do kredytów.

Według Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa susza rolnicza w tym roku wystąpiła w całym kraju.

Kilka dni temu GUS podał wstępne szacunki zbiorów. Szacuje się, że produkcja zbóż podstawowych może wynieść 24 mln ton, czyli o ok. 14 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory rzepaku mają być o 16 proc. niższe, a warzyw gruntowych będzie o 8 proc mniej. Na pomoc po suszy rząd przeznaczył 800 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE