1000 zł na hektar. Poszkodowani przez suszę mogą składać wnioski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2018,16:45 Aktualizacja: 01-09-2018,16:47
A A A

Rolnicy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc. mogą od 14 września składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformował resort rolnictwa.

Agencja będzie przyjmowała wnioski do 29 września.

Stawka pomocy wynosi 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi objęły co najmniej 70 proc. danej uprawy.

Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

susza, straty, rolnictwo, Jan Krzysztof Ardanowski, susza 2018

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę. Są nowe propozycje

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek propozycje wsparcia dla rolników w UE z powodu suszy. Będą oni mogli wcześniej otrzymywać płatności bezpośrednie i na rozwój obszarów wiejskich oraz zyskają większą elastyczność w...

Pomoc będzie udzielana poza formułą pomocy de minimis, gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą lub powodzią, oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę będą wynosić powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym.

Natomiast w ramach pomocy de minimis, w przypadku gdy powyższe szkody będą wynosić nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub średniej rocznej produkcji roślinnej.

Wysokość pomocy dla poszczególnych producentów rolnych będzie ustalana jako iloczyn deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni upraw, na której powstały szkody oraz stawki pomocy za hektar.

Ministerstwo zaznacza, że kwota pomocy będzie pomniejszona o 50 proc. dla rolników, którzy nie mają polisy ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwie rolnym.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement