Obowiązkowe ugorowanie gruntów uderzy rolników po kieszeni. LIR proponuje alternatywy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2023,8:15 Aktualizacja: 11-11-2023,18:42
A A A

Lubelski samorząd rolniczy interweniuje w sprawie potrzeby wyłączenia w nowej perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów rolnych.

Stanowisko w tej sprawie przyjęto podczas Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej (WZ LIR). Organ ten - jak podkreślono w wystąpieniu - mając świadomość obowiązujących zobowiązań w WPR dotyczących obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów rolnych, a także reagując na liczne sygnały rolników z regionu, apeluje o wyłączenie powyższego obowiązku z tych nakładanych na rolników.

krir, izby rolnicze, samorząd rolniczy, mrirw, resort rolnictwa, normy gaec, gaec, ke

Związane ręce ws. odstępstw od norm GAEC? Ministerstwo odpowiada izbom

Resort rolnictwa widzi zasadność odstępstw od norm GAEC 6, GAEC 7 i GAEC 8 w 2024 r. Ale wskazuje, że w Europie brakuje w tym względzie jednomyślności, a Komisja Europejska nie wydała takiej decyzji. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych - o czym...

Zawieszenie obowiązku do zakończenia wojny

WZ LIR zwraca uwagę, że obecna sytuacja w Europie i na świecie szczególnie negatywnie oddziałuje na rynki rolne. Wysokie koszty produkcji i niskie ceny płodów rolnych doprowadziły dużą część gospodarstw do granic rentowności.

„Zwracamy się z apelem do polskiego rządu o wyłączenie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów rolnych do czasu zakończenia konfliktu zbrojnego na Ukrainie. W dalszej perspektywie warunek ten winien być alternatywnym rozwiązaniem. Zamysły WPR mają na celu pozytywnie oddziaływać na środowisko i jednocześnie przyczyniać się do produkcji żywności lepszej jakości. W związku z tym proponujemy alternatywne kierunki realizacji tych zobowiązań w polskich gospodarstwach” – czytamy w stanowisku.

Rośliny motylkowe i łąki kwietne alternatywą

gaec, gaec6, norma, praktyka, okrywa, uprawa, grunty

Pamiętaj o zostawieniu gruntów pod okrywą. Od listopada możliwe kontrole

Przypominamy o zaplanowaniu i przestrzegania normy GAEC 6, która mówi o obowiązku pozostawienia na okres zimowy minimum 80 proc. gruntów ornych w gospodarstwie pod pokrywą ochronną – piszą doradcy rolniczy. Piotrowski...

Wśród propozycji lubelskiego samorządu rolniczego znalazło się zwolnienie z warunku ugorowania gruntów gospodarstw mających produkcję zwierzęcą. Ponadto w jego ocenie za spełnienie tego warunku należałoby uznać posiadanie w strukturze upraw danego gospodarstwa roślin motylkowych (groch, łubin, soja, koniczyna), co pozwoliłoby na rozwinięcie produkcji na rodzimym rynku roślin białkowych na pasze wolne od GMO. Zdaniem LIR jako wypełniające warunek ugorowania 4 proc. gruntów ornych należałoby uznawać również wysiane łąki kwietne w ramach eksochematów (jako powierzchnie nieprodukcyjne).

„Mając powyższe na uwadze i wskazując alternatywne rozwiązania, WZ LIR wskazuje konieczność podjęcia szybkich prac nad wprowadzeniem stosownych zmian w zobowiązaniach względem WPR. Wskazany zapis ograniczający produkcję polskiej żywności godzi w bezpieczeństwo żywnościowe Polaków, a zarazem przyczynia się do ograniczania dochodów gospodarstw, które i tak już są w trudnej sytuacji finansowej” – zaapelowano w stanowisku.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!