Pamiętaj o zostawieniu gruntów pod okrywą. Od listopada możliwe kontrole

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2023,15:25 Aktualizacja: 31-10-2023,15:28
A A A

Przypominamy o zaplanowaniu i przestrzegania normy GAEC 6, która mówi o obowiązku pozostawienia na okres zimowy minimum 80 proc. gruntów ornych w gospodarstwie pod pokrywą ochronną – piszą doradcy rolniczy.

Piotrowski oddział Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na swoim facebookowym profilu podkreśla w kwestii GAEC6, że orka zimowa i pozostawienie ziemi bez okrywy mogą być zastosowane na co najwyżej 20 proc. areału. Norma obwiązywać będzie od 1 listopada, kiedy to kontrolujący mogą już sprawdzać realizację praktyki w warunkach polowych.

Będą kontrole na miejscu

„Od tego dnia do 15 lutego kolejnego roku rolnik musi wykazać okrywę ochronną (ściernisko, mulcz, resztki pożniwne, międzyplony, zboża ozime) na 80 proc. areału gruntów ornych. Norma ta podlega kontroli na miejscu, a za nieprzestrzeganie tej normy grożą rolnikowi sankcje” – ostrzegają doradcy.

Jak dodają, dotyczy to również sadowników, gdyż norma nakazuje konieczność utrzymania we wskazanym terminie pokrywy ochronnej w międzyrzędziach plantacji drzew owocowych.

izby rolnicze, samorząd rolniczy, krir, szmulewicz, przewodnicząca ke, ke, von der leyen, normy gaec, gaec

Szef KRIR pisze do von der Leyen. Chodzi o odstępstwa od norm GAEC

Konsekwencje wojny na Ukrainie, problemy z dochodowością gospodarstw, bezpodstawne wyłączanie gruntów z produkcji - na te aspekty zwraca uwagę prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz w wystąpieniu do przewodniczącej Komisji...

„Rolnik mający na polu międzyplony, aby zapobiec ich nadmiernemu rozwojowi, może je po 15 listopada zmulczować i tak powstałe resztki stanowić mogą pokrywę glebową. Szczególnie na nowy obowiązek powinni zwracać uwagę rolnicy, którzy są zwolennikami klasycznej orki zimowej, po której nie wykonuje się już żadnych innych zabiegów” – uczula ŁODR.

Rolnicy mogą mieć problemy

Zwraca ponadto uwagę, że jeśli rolnicy w strukturze zasiewów mają wiele gatunków jarych, bo specjalizują się np. w uprawie warzyw gruntowych, mogą mieć poważny problem z zachowaniem normy GAEC 6.

W serwisie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można przeczytać, że jako spełnienie wymogów normy GAEC6 uznaje się m.in.: okrywę roślinną, uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime, ścierniskowe, wsiewki, rośliny bobowate drobnonasienne oraz ich mieszanki z trawami, pozostawienie ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi oraz samosiewami zebranej uprawy, mulczem, ugorem zielonym.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu