Nie ma szans na odwołanie od wyliczeń strat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2020,8:05 Aktualizacja: 30-10-2020,8:14
A A A

Nie ma możliwości odwołania się od wyliczeń strat "suszowych" w dochodach gospodarstw rolnych dokonywanych automatycznie w aplikacji - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

W związku z licznymi protestami lubuskich rolników związanymi z rozpatrzeniem ich wniosków suszowych wypełnianych za pomocą publicznej aplikacji, Lubuska Izba Rolnicza zwróciła się z pismem do resortu o wskazanie ścieżki odwoławczej od otrzymanych protokołów.

susza rolnicza, szacowanie strat w rolnictwie, pomoc suszowa, straty z powodu suszy

Wnioski o oszacowanie strat suszowych w aplikacji

Wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę można składać za pomocą aplikacji publicznej "Zgłoś szkodę rolniczą" do 30 listopada - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W aplikacji została ponadto uruchomiona...

Rolniczy samorząd podkreślił, że region jest jednym z najbardziej doświadczonych przez suszę w kraju, i to nie tylko w tym roku.

"Różne uprawy w związku z deficytem wody notowały straty miejscami 50-procentowe i więcej, co jest często potwierdzone dokumentacją graficzną, a także opinią rzeczoznawców, jednakże aplikacja publiczna wskazywała, iż susza tam nie występuje. Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż aplikacja nie była testowana w warunkach rzeczywistych, a ewentualne wsparcie z tytułu strat w produkcji spowodowanych suszą pochodzi ze środków publicznych, wnioskujemy o wskazanie komórki, do której można się odwołać od protokołu wygenerowanego przez tę aplikację" - zaznaczyła LIR.

W obszernej odpowiedzi (dostępnej tutaj) ministerialni urzędnicy tłumaczą, skąd biorą się wyliczenia strat suszowych i zapewniają, że dane znajdują odzwierciedlenie w aplikacji.

"Wyliczone w aplikacji straty w dochodach gospodarstw rolnych spowodowane suszą są generowane automatycznie bez możliwości jakiejkolwiek ingerencji w proces wyliczania w celu indywidualnego podwyższania procentu strat do wymaganego przekroczenia 30 proc. jako warunku ubiegania się o pomoc publiczną" - wyjaśnia resort.

W podsumowaniu wskazuje, że stosownie do przywołanych przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, "nie ma możliwości odwołania się od wyliczeń strat w dochodach gospodarstw rolnych dokonywanych automatycznie w aplikacji na podstawie zweryfikowanych z bazami danych ARiMR, IUNG i IERiGŻ danych określanych przez producenta rolnego we wniosku o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę".
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement