Warto wykonać zabieg fungicydem miedziowym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2016,18:50 Aktualizacja: 03-04-2016,19:51
A A A

Po ostatnich opadach w niektórych lokalizacjach mogło dojść do niewielkich wysiewów zarodników parcha jabłoni.

W sadach, gdzie pąki są już otwarte i przed deszczem nie wykonano zabiegu zapobiegawczego fungicydem miedziowym, mogło dojść do pierwszych infekcji.

W takim przypadku specjaliści zalecają zabieg fungicydem Syllit 65 WP w dawce 1 kg/ha lub Batalion 450 SC w dawce 0,7-1 l/ha.

owoce, jabłka, parch jabłoni, kwieciak jabłkowiec, choroby, sad, sadownictwo

Choroby nie mają świąt. Sadownicy powinni mieć się na baczności

Z obserwacji zarodników workowych parcha jabłoni wynika, że nie są one jeszcze gotowe do wysiewu. Jednak ocieplenie w okresie świąt może diametralnie zmienić tę sytuację - ostrzegają specjaliści. Podkreślają, że jeśli otworzą się pąki i...
Przed kolejnymi opadami warto wykonać zabieg zapobiegawczy fungicydem miedziowym: Copper Max NEW 50 WP lub Miedzian 50 WP,  w dawce 1,5 kg/ha - informuje System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

Zwalczanie przędziorków i mszyc

W sadach w których stwierdzono obecność zimujących jaj przędziorków należy wykonać zabieg środkiem Treol 770 EC w dawce 1,5 proc., co odpowiada 10-15 l/ha.

Zabiegi olejem mineralnym wykonane wczesną wiosną ograniczają również liczebność mszyc. Zabieg wykonany w terminie najpóźniej do fazy mysiego ucha niesie ze sobą dużą skuteczność.

Mączniak i parch jabłoni w natarciu. Konieczna ochrona fungicydowa

W wielu sadach zaobserwować można coraz więcej ujawniających się plam parcha jabłoni. Kolejne plamy zapewne będą się jeszcze pojawiać. Plamy występujące na liściach i zawiązkach wymuszają systematyczną ochronę fungicydową w dalszej części sezonu....
Uwaga! Zabieg ten nie zwalcza przędziorka chmielowca. Opóźnienie terminu zabiegu podnosi skuteczność, ale niesie ze sobą ryzyko fitotoksyczności na liściach.

Nawożenie pozakorzeniowe

Nawóz FruitAkademia na początek wegetacji w sadach gdzie widoczne są zielone tkanki należy zastosować w niższej dawce: do 5-7 kg/ha (standardowa dawka to 11 kg/ha). Wysoka zawartość potasu przyśpieszy regenerację wiązek przewodzących po zimie.

Nawóz FruitAkademia na mysie ucho należy stosować gdy większość pąków szczytowych będzie w fazie mysiego ucha. Jest to mieszanka bogata w azot i mikroelementy, cynk i bor, bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju liści i formowania kwiatów.

Nawożenie doglebowe kwasami humusowymi

Stosowanie preparatów humusowych wpływa na zwiększenie w glebie zawartości substancji organicznych. Specjaliści polecają wykonać zabieg szczególnie w sadach/na plantacjach, na których zawartość substancji organicznej w glebie jest niska.

"Zalecamy stosować płynne kwasy humusowe np. Humistar w dawce 20 l/ha. Dobrze jest wykonać aplikację tuż przed lub w trakcie opadów, za pomocą belki herbicydowej" - czytamy w najnowszej informacji Systemu Komunikatów Sadowniczych.

***
SKS 3 2016 Parch: Zapobiegawczo: Copper Max NEW 1,5kg; Interwencyjnie: Batalion 0,7L; Przędziorki/mszyce: Treol 1,5%; Dolistnie: FruitAkademia początek wegetacji/FruitAkademia mysie ucho, Doglebowo: Humistar 20L.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu