W sadach z niską presją patogena można wyciąć porażone pędy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2016,13:50 Aktualizacja: 03-06-2016,14:13
A A A

Opady deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach mogły doprowadzić do wysiewu ostatnich partii zarodników workowych. Lokalnie mogło dojść do słabych i średnich infekcji.

W sadach nie zabezpieczonych przed deszczem sytuacja może wymagać wykonania zabiegu interwencyjnego preparatem zawierającym difenokonazol np. Aplord 250 EC lub Score 250 EC (0,2 l/ha).

W pozostałych sytuacjach zalecamy kontynuację ochrony środkami zapobiegawczymi m.in.: Captan 80 WG (1,9 kg/ha) lub Scab 80 WG (1,88 kg/ha) - radzi Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, który regularnie publikuje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin.

eksport jabłek, sprzedaż jabłek, rynek owoców, rosyjskie embargo

Unijny handel jabłkami ma się coraz lepiej. U nas... coraz gorzej

W drugiej połowie ubiegłego roku unijny handel jabłkami był większy niż rok wcześniej o tej porze. Ze wstępnych danych Eurostatu wynika, że od początku lipca do końca grudnia Wspólnota sprzedała 1,78 mln ton owoców, czyli o 139 tys....
W sadach gdzie obserwuje się pierwsze plamy parcha zaleca się zastosowanie preparatów wyniszczających zawierających np. difenokonazol lub kwaśny węglan potasu.

Mączniak jabłoni

Warunki pogodowe sprawiają że patogen rozwija się zwłaszcza na podatnych odmianach takich jak Idared, Cortland. W sadach z niską presją patogena można pokusić się o wycięcie porażonych pędów. Natomiast wszędzie tam gdzie presja jest wysoka zalecamy wykonanie zabiegu jednym z preparatów:
Topas 100EC, Zato 50 WG, Kendo 50 EW lub Flint Plus 64 WG.  

Owocówka jabłkóweczka

Zbliża się okres zwalczania owocówki jabłkóweczki. Większość samic jest już zapłodniona i gotowa do złożenia jaj lub już rozpoczęła ich składanie. W związku z tym w piątek lub sobotę zalecamy wykonanie zabiegu zwalczającego preparatem Dimilin 480 SC (0,3 l/ha) lub Coragen 200 SC (0,175 l/ha).

Mszyce w natarciu

W sadach jabłoniowych obserwuje się masowe występowanie kolonii mszyc. Wysokie temperatury stymulują szybki rozwój populacji tego szkodnika. W większości jest to mszyca jabłoniowa, ale obserwuje się także mszycę jabłoniowo-babkową - znacznie bardziej szkodliwą.

Saszetka Eten, owoce, warzywa, sadownictwo, eksport, Wietnam, produkcja

50 dni transportu polskich jabłek do Wietnamu i sukces

Po blisko dwóch miesiącach transportu morskiego i lądowego dotarła do Wietnamu dostawa jabłek odmiany Mutsu wyprodukowanych w jednym z gospodarstw sadowniczych koło Radomia. Na czas transportu owoce zostały zabezpieczone saszetkami...
Do zwalczania zalecamy zabieg jednym z preparatów: Actara 25 WG (0,1 kg/ha), Pirimor 500 WG (0,4 kg/ha), Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha) lub Reldan 225 EC (2,25 kg/ha). Reldan w dawce 2,7 kg/ha zwalcza także zwójkówki i owocówkę jabłkóweczkę. Natomiast Mospilan ogranicza także występowanie pryszczarka jabłoniaka.

Nasionnica trześniówka

Okres kwitnienia akacji zbiega się z wylotem samic nasionnicy trześniówki. Dynamiczny wylot potwierdzają także sukcesywnie wyłapujące się do pułapek lepowych muchówki. Najbardziej zagrożone są odmiany czereśni o średniej porze dojrzewania.

Szkodnik ten może także występować w mniejszym nasileniu na wiśniach. W najbliższych dniach zalecamy wykonanie zabiegu preparatem Calypso 480 SC (0,15 L/ha) lub Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha). Preparaty te ograniczają także populacje mszyc i gąsienic zjadających liście.

Szara pleśń

W czasie deszczowej pogody jaką mamy od kilku dni wzrasta zagrożenie występowania szarej pleśni zwłaszcza w uprawie owoców miękkich typu malina i truskawka.

kazachstan, polska, sady, jabłka, jabłonie

Polskie jabłonie już rosną w Kazachstanie

Zgodnie z programem rozwoju rejonów na lata 2016-2020 do 2020 roku Kazachstan planuje zwiększyć areał wysokowydajnych sadów jabłoniowych do 1600 hektarów - informuje polska ambasada w Astanie. Tylko w tym roku w obwodzie...
W uprawach tych zalecamy zastosowanie preparatu Switch 62,5 WG w dawce 0,8 kg/ha (preparat ten ogranicza także występowanie antraknozy w truskawce) lub Signum 33 WG w dawce 1,8 kg/ha (w uprawie truskawki ogranicza mączniaka prawdziwego oraz białą plamistość).

Nawożenie dolistne

Na wielu gatunkach zwłaszcza roślin pestkowych, ale też ziarnkowych, obserwuje się niedobory magnezu i mikroelementów. Zalecamy zabieg dolistny produktami FruitAkademia na wzrost owoców I 8kg/ha w połączeniu z OptiMicro 2,5 kg/ha.

Dodatkowo rośliny można zaopatrzyć w aminokwasy roślinne poprawiające fotosyntezę i ograniczające stres suszy w postaci preparatu Megafol w dawce 2 L/ha.

SKS 12 2016 Parch: Interwencyjnie Aplord 0,2 L Zapobiegawczo: Captan 1,9kg; Mączniak: Zato 0,15kg; Owocówka jabłkóweczka: Dimilin 0,3L; Nasionica trzesniówka: Calypso 0,15L; Mszyce: Actara 0,1kg; Szara pleśń: Switch 0,8 kg/Signum 1,8kg; Dolistnie: FA wzrost owoców I + OptiMicro 2,5 kg + Megafol 2L.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu