Opady mogły przyczynić się do wypłukania składników pokarmowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2018,10:15 Aktualizacja: 28-03-2018,10:33
A A A

Patogeny wywołujące zgorzele kory (Neofabraea alba) i raki (Neonectria ditissima) są obecne w sadach przez cały sezon. W kwaterach odmian podatnych należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie ran powstałych w skutek uszkodzeń mrozowych oraz te po cięciu i formowaniu koron.

Bezpośredni po cięciu należy wykonać zabieg produktem Topsin 500 SC w dawce 1,5 l/ha.

Ryzyko zasiedlenia drzew w sadzie można ograniczyć także poprzez wykonanie zabiegu o charakterze prewencyjnym, jednym ze środków zawierających miedź np. Copper Max New 50 WP (0,75-1,5 kg/ha) lub Miedzian 50 WP (1,5 kg/ha).

Rosja, Białoruś, jabłka, zakaz importu jabłek, zakaz importu jabłek z Białorusi

Rosja zakazuje importu jabłek

Rosja wprowadza od środy zakaz dostaw jabłek z 31 firm na Białorusi. Jest to efekt inspekcji, którą Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przeprowadzała na Białorusi w dniach 1-9 lutego. Kontrolą objęto 84...
Ciekawym rozwiązaniem jest produkt HuwaSan 50 TR w stężeniu 0,1%, który przyspiesza gojenie ran i regenerację tkanek - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.

Parch jabłoni

Na chwilę obecną brak presji ze strony parcha jabłoni (Venturia inaequalis). Fakt ten wynika z racji niedojrzałości askospor rozwijających się w owocnikach na opadłych liściach. Należy pamiętać, że ocieplenie będzie stymulować rozwój zarodników. Do ograniczenia parcha w pierwszej kolejności użyteczne będą środki miedziowe.

Miodówka gruszkowa/przędziorki

Jeżeli wzrost temperatury utrzyma się w kilku kolejnych dniach wzrośnie również presja ze strony szkodników. W pierwszej kolejności będziemy obserwować dorosłe osobniki miodówek na gruszach (aktywność przy temp. 10⁰C).

mierniki zawartości cukru, owoce, sadownictwo, cukier, agrobiznes

Nowe mierniki kwasowości i poziomu cukru w owocach

Pojawiła się możliwość znacznie łatwiejszego i szybszego oznaczania kluczowych parametrów przy ocenie jakości owoców: ilości cukru (% Brix) oraz kwasowości (przeliczonej na konkretny rodzaj kwasu) i to wszystko bez...
W przypadku wystąpienia takich warunków, można wykonać pierwsze zabiegi olejami mineralnymi (10-15 L/ha). Do zabiegu z wykorzystaniem oleju można dodać produkt Opti Siarka w dawce 5kg lub pyretroid np. Patriot 100 EC w dawce 0,125 l/ha, co znacznie zwiększa skuteczność zwalczania dorosłych miodówek.

Zabieg olejami również wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu przędziorków w jabłoni. Należy pamiętać, że dla pełnej skuteczności wymagane jest dokładne pokrycie powierzchni chronionej. Uwaga: zabieg olejami wykonać gdy nie będzie zagrożenia wystąpienia przymrozków!

Nawożenie doglebowe

Duża ilość opadów jesienią mogła przyczynić się do wypłukania składników pokarmowych w głąb profilu glebowego. Uzupełnienie makroskładników (NPK) należy rozpocząć od nawozów posypowych wysypując w pas herbicydowy: 40-50 kg N (np. 120-150 kg saletrzaku lub 120-150 kg salmag-u z borem), 20-30 kg P2O5 (np. 100-150 kg Polifoska 8 lub 180-270 kg Yara Mila Complex), do końca marca 60-90 K20 (100-150 kg soli potasowej Luvena) lub w późniejszym terminie 50 kg K2O (np. 100 kg Siarczan Potasu, 56 kg Yara Mila Corn).

Nawożenie azotem i potasem w uprawie gruszy należy zwiększyć o 20% zwłaszcza przy obfitym owocowaniu. Niezależnie od uprawy dawki nawozów należy oprzeć na wynikach analiz gleby.

producenci owoców, wycofanei z rynku owoców, rosyjskie embargo, arimr, wsparcie dla producentów owoców

Sadownicy w dzień wyczerpali limit pomocy

Tylko jeden dzień trwał nabór oświadczeń od rolników chcących wycofać z rynku owoce w zamian za unijne rekompensaty. Zainteresowanie było tak duże, że współczynnik wycofania określono na 0,09, czyli tylko co dziesiąte jabłko...
Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie granulowanych nawozów organicznych np. Top Ferti 4-3-3-65 MO w dawce 1000-1200 kg/ha. Oprócz materii organicznej z nawozem granulowanym wprowadzamy również podstawowe makroelementy - NPK, niezbędne dla wzrostu roślin.

Wzmocnienie wiązek przewodzących

W celu ograniczenia negatywnych skutków uszkodzenia wiązek przewodzących i stymulacji procesów ich odbudowy a tym samym poprawę transportu wody i substancji odżywczych wskazane jest zastosowanie w formie oprysku nawozami bogatymi w azot i potas.

Doskonale do tego celu sprawdza się saletra potasowa w dawce 10 kg/ha. Gotowe rozwiązanie stanowi mieszanka nawozowa FruitAkademia na początek wegetacji 11kg/ha. Oprysk wykonuje się po ociepleniu ale zanim rozwiną się pąki, optymalny termin to pochmurne dni przy temp. poniżej 10⁰C.

Pestkowe: wiśnie i czereśnie / Rak bakteryjny

Wzrost wilgotności i temperatury wiosną to sygnał do rozwoju dla bakterii zasiedlających pędy a w czasie kwitnienia także i kwiaty. W okresie bezlistnym działanie ograniczające rozwój kolonii bakterii mają środki zawierające miedź m.in.: Copper Max New 50 WP w dawce 1,5-3,0 kg/ha lub Miedzian 50 WP (1,5-3,0 kg/ha).

sadownictwo, sad, owoce, Sochaczew, Łowicz, zbiór owoców

Zbiory są szybsze, bo sadownicy dysponują lepszym sprzętem

Okolice Sochaczewa (woj. mazowieckie) i Łowicza (woj. łódzkie) to jedyne w swoim rodzaju "eldorado" warzywnicze i sadownicze. Plantatorzy w graniczących ze sobą powiatach, produkują dorodne warzywa i owoce, które świetnie...
Wyższe dawki należy zastosować w okresie bezlistnym, im bardziej zaawansowany rozwój roślin tym niższe dawki stosujemy ze względu na fitotoksyczność.

Nawożenie wiosenne

Nawożenie wczesnowiosenne powinno pokryć zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe. Zapotrzebowanie na: azot (N) można uzupełnić posypowo w ilości 40 -50 kg N (np. 150-190 kg Saletrzaku Standard lub Salmag-u z borem lub 110-150 kg Saletry Amonowej), potas (K) w ilości 80 kg K2O (np. 160 kg Siarczanu potasu lub 280 kg Yara Mila Corn), do końca marca również fosfor (P) w ilości 50 kg P2O5 (np. 250 kg Polifoska 6 lub 200 kg Polifoska 8). Nawożenie powinno być oparte o wyniki analizy gleby i uwzględnienie zapotrzebowanie roślin na składniki mineralne.

Alternatywnym rozwiązaniem nawożenia doglebowego upraw pestkowych jest zastosowanie granulowanych nawozów organicznych np. Top Ferti 4-3-3-65MO w dawce 1000-1200 kg/ha. Oprócz materii organicznej z nawozem granulowanym wprowadzamy również podstawowe makroelementy - NPK, niezbędne dla wzrostu roślin.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu