Nadwyżka jabłek zdejmowana z rynku. Ile dostają sadownicy z dopłatą?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2022,9:15 Aktualizacja: 27-05-2022,9:21
A A A

W ciągu trzech tygodni trwania akcji zakłady przetwórcze skupiły od sadowników ponad 66 tys. ton jabłek deserowych, do których przysługuje dopłata - poinformował Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa.

Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów zwrócił uwagę, że przetwórnie kupiły już 1/3 zakładanej ilości skupu tych owoców. Resort rolnictwa określił, że pomocą w formie dopłaty 30 gr do kilograma jabłek konsumpcyjnych przeznaczonych na cele przemysłowe zostanie objęte do 200 tys. ton.

skup jabłek, Agnieszka Dywan, Związek Sadowników RP, embargo na owoce

Skup jabłek przebiega sprawnie. Cena utrzymuje się na stałym poziomie

Nie ma problemów ze skupem jabłek deserowych na cele przetwórcze. Sadownikom przysługuje 30 gr dopłaty do kilograma sprzedanych jabłek - poinformowała Agnieszka Dywan, dyrektor biura Związku Sadowników RP. Zakłady skupują...

- Zdjęcie z rynku jabłek deserowych, by móc je przetworzyć, kosztowało budżet państwa do tej pory ok. 20 mln zł - poinformował Kaczmarczyk. Dodał, że rząd może na to przeznaczyć do 60 mln zł.

Jabłka są skupowane przez zakłady przetwórcze w cenie 53-66 gr za kg, czyli stawki zostały utrzymane z okresu sprzed wprowadzenia programu. Sadownik dostanie więc z dopłatą za kilogram jabłek deserowych nawet do 96 gr.

Wiceszef resortu zwrócił uwagę, że Białoruś zniosła embargo (od 27 kwietnia) na przywóz tych owoców m.in. z Polski i część z nich może być jeszcze sprzedana do tego kraju na zasadach rynkowych.

Pomoc dla sadowników została uruchomiona właśnie ze względu na trudności ze sprzedażą jabłek w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia embarga na zakup jabłek przez naszego sąsiada, który z kolei przesyła je dalej.

- Program zafunkcjonował w tym najważniejszym momencie, czyli zdejmujemy nadwyżkę, której nie ma możliwości sprzedaży, a jednocześnie pozwalamy sadownikom przetrwać w tych trudnych sytuacjach, gdy koszty przechowania są bardzo wysokie - powiedział Kaczmarczyk.

Owoce będą skupowane do 30 czerwca, a wypłata pomocy przewidziana jest do 30 września. Wnioski o udzielenie pomocy muszą trafić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właśnie do 30.06. Środki na dopłatę do skupu jabłek mają pochodzić z rezerwy kryzysowej UE.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement