Mączniak jabłoni oznacza straty. Jak z nim walczyć?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2018,15:55 Aktualizacja: 05-05-2018,10:01
A A A

Sucha i ciepła pogoda sprzyja rozwojowi mączniak jabłoni. W sadach, zwłaszcza odmian podatnych Idared czy Najdared, można obserwować liczne pędy pokryte białym nalotem.

Jednym z zalecanych produktów jest Kendo 50 EW (0,4-0,5 l/ha) lub produkty z grupy triazoli (propikonazol lub tetrakonazol). Dla jednoczesnego zwalczania parcha i mączniaka można zastosować produkt Aplord w dawce 0,2 l/ha - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.

MIODÓWKA GRUSZOWA PLAMISTA

Okres tuż po kwitnieniu jest to okres intensywnego rozwoju tego szkodnika. W optymalnych warunkach samica miodówki jest w stanie złożyć do 1000 jaj.

sadownictwo, kwitnienie drzew i krzewów, ceny jabłek, bronisze, małgorzata skoczewska

Sadownicy liczą na udane zbiory. Aura sprzyja kwitnieniu drzew i krzewów

Ceny jabłek na rynku hurtowym w Broniszach z ubiegłorocznych zbiorów są wysokie i wahają się od 2 do 4,5 zł za kilogram. Oznacza to, że owoce są o 50-150 proc. droższe niż rok temu. Sadownicy już czekają na nowe zbiory, które...
Na obecną chwilę w trakcie lustracji można zaobserwować miodówki w różnych stadiach rozwojowych - zarówno jaja miodówki, których barwa zmienia się od żółtej do pomarańczowej (przy temperaturze w granicach 20°C wystarczy kilka dni aby z jaj wykluły się larwy), jak również starsze larwy (pamiętajmy, że to one są najtrudniejsze do zwalczenia).

Jest to odpowiedni moment aby wykonać zabieg zwalczający, oczywiście po stwierdzeniu obecności szkodnika w naszej uprawie. W momencie gdy w sadzie stwierdzimy obecność jaj w różnym stopniu dojrzałości oraz młode larwy jest to odpowiedni moment na zastosowanie Movento 100 SC w dawce 2,25 l/ha w starszych sadach, szczególnie tam gdzie przed tygodniem była stosowana abamektyna - Acaramik 018 EC w dawce 0,75 l/ha. Charakterystyczną cechą produktu Movento jest długość działania substancji aktywnej, nawet do 30 dni.

MSZYCE

Okres kwitnienia w większości sadów jabłoniowych dobiega końca, z wykonanych przez nas lustracji wynika, że populacja mszycy zaczyna się rozrastać. Na obecną chwilę można zaobserwować intensywny rozwój mszycy jabłoniowej, która chętnie zasiedla zarówno młode przyrosty jak również szypułki owoców.

sadownictwo, ochrona sadów, sandomierz, świętokrzyskie, drzewka owocowe, policja

Policja apeluje do sadowników. Nie dajcie się okraść!

Wraz ze zbliżającym się ociepleniem przyjdzie czas na porządkowanie ogrodów i działek oraz zakup nowych roślin, drzewek, środków ochrony oraz sprzętu. Stróże prawa przypominają o ich właściwym zabezpieczeniu przed kradzieżą....
Tam gdzie w trakcie lustracji stwierdzimy obecność mszyc i oczywiście zostanie przekroczony próg szkodliwości, należy wykonać zabieg zwalczający. Dobre efekty uzyskamy stosując produkty z grupy neonikotynoidów np. Apis 200 SE w dawce 0,125l/ha lub Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha, produkty te będą zwalczały znacznie szerszą grupę szkodników min. Mszyce, owocnice czy też toczyka gruszowiaczka.

OWOCNICE (Owocnica jabłkowa, Owocnica żółtoroga, Owocnica jasna)

W celu monitorowania występowania owocnicy należy używać białych tablic lepowych. Na podstawie odłowu błonkówek, po przekroczeniu progu szkodliwości (20 błonkówek na 1 pułapkę) podejmujemy decyzję o zwalczaniu.

Po opadnięciu płatków - w celu ochrony zawiązków przed owocnicą warto wykonać zabieg zwalczający jednym z produktów z grupy neonikotynoidów, np. Apis 200 SE w dawce 0,125 - 0,2 l/ha, Calypso 480 SC w dawce 0,1-0,15 l/ha. Zabieg ten będzie również zwalczał mszyce czy też misecznika śliwowego występującego lokalnie.

jabłka, eksport jabłek, popyt na jabłka, rynek owoców, eurostat

Rośnie pobyt na polskie jabłka. Unia zastępuje Białoruś

Od lipca 2017 do stycznia 2018 r. eksport jabłek z Polski zmalał o 38 proc. do 288 tys. t. To przede wszystkim efekt mniejszej sprzedaży na Białoruś (-59 proc.), która w sezonie 2016/17 była największym odbiorcą. Wywóz do UE spadł o...
Po kwitnieniu nie stosować preparatów należących do grupy pyretroidów i fosforoorganicznych.

NAWOŻENIE DOLISTNE

W celu ograniczeniu nekrotycznej plamistości liści pojawiającej się w wielu sadach zaleca się zabieg nawozami z azotanem magnezu np. Magnitech w dawce 2,5-3 l/ha. Połączenie magnezu z azotanem poprawi asymilacje i mobilność magnezu.

Do mieszaninie należy dołożyć produkt Naturamin WSP w dawce 0,2-0,3 kg/ha w celu ograniczenia stresu związanego z szybką wegetacja i łatwiejszego pobrania mieszaniny nawozowej. Zabieg wykonać tuż przed kwitnieniem lub tuz po kwitnieniu. Nie stosować w pełnym słońcu.

CZEREŚNIA I WIŚNIA: DROBNA PLAMISTOŚĆ, DZIURKOWATOŚĆ LIŚCI, BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH

W sadach czereśniowych i większości wiśniowych kończy się kwitnienie jest to okres do zastosowania produktów zwalczających plamistości i dziurkowatości liści oraz zgniliznę owoców.

eksport mrożonych wiśni, mrożone wiśnie, wiśnie, produkcja wiśni, zbiory wiśni, przetwory z wiśni

Polska czołowym producentem wiśni na świecie. Od lat jesteśmy na podium

Polska jest w czołówce największych producentów wiśni na świecie. Jak wynika z danych FAO, nasz udział w globalnych zbiorach w latach 2014-2016 wynosił przeciętnie niecałe 14 proc.,  co dało nam trzecie miejsce. Pierwsza lokata...
Podstawą ograniczenia objawów tych chorób są zabiegi produktami zawierającymi tebukonazol np. Tebu 250 EW w dawce 0,75 l/ha lub Luna Experience 400 SC w dawce 0,6 l/ha.

ŚLIWA: DZIURKOWATOŚĆ LIŚCI, BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH

Koniec kwitnienia w sadach śliwowych to czas na podjęcie walki z chorobami pochodzenia grzybowego rozwijającymi się na liściach i młodych zawiązkach. Jednym z produktów jest Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha który ograniczał będzie także brunatną zgniliznę lub produktu strobilurynowego np. Zato 50 WG w dawce 0,15 kg/ha.

NAWOŻENIE DOLISTNE PESTKOWYCH

Zaleca się zastosowanie mieszaniny nawozowej opartej o azot, fosfor i magnez taki zabieg poprawi jakość liści oraz uzupełni niedobory składników pokarmowych: FruitAkademia wzrost owoców I w dawce 8 kg/ha do mieszaniny polecamy dodać preparat ograniczający stres związany suszą np. Naturamin WSP w dawce 0,3-0,5 kg/ha lub Megafol w dawce 2 l/ha.

sortownia owoców w Borzęcinie, borzęcin, powiat grójecki, mazowsze, la sad

Sortownia owoców poszła z dymem. Straty pójdą w dziesiątki milionów

W środę około godziny 23 wybuchł pożar hali magazynowej na owoce w Borzęcinie (pow. grójecki, woj. mazowieckie). Na szczęście nikt nie ucierpiał. Akcja ratownicza wciąż trwa. Sortownia miała około 5 tysiące metrów kwadratowych i była...
Aminokwasy roślinne poprawiają również pobieranie nawozów dolistnych.

TRUSKAWKA: SZARA PLEŚŃ, MĄCZNIAK

Okres kwitnienia truskawki jest fazą gdzie konieczne jest wykonanie zabiegów ograniczających rozwój szarej pleśni. Jednym z rozwiązań są produkty zawierające pirymetanil np. Batalion 450 SC (1,66 l/ha). Dla jednoczesnego zwalczania szarej pleśni i mączniaka możliwe jest zastosowanie Luna Sensation 500 SC (0,8 l/ha).

MALINA: ZAMIERANIE PĘDÓW

W ostatnich dniach wzrosło zagrożenie ze strony patogena wywołującego zamierania pędów na malinach. Zalecamy opryskiwanie młodych przyrostów jednym z preparatów: Signum 33WG (1,8 kg/ha) lub Sadoplon 75WP (3kg/ha).

PORZECZKA CZERWONA I CZARNA: OPADZINA LIŚCI, RDZA WEJMUTKOWO-PORZECZKOWA

czarna porzeczka, plantatorzy czarnej porzeczki, marek sawicki

Producenci czarnej porzeczki dostaną po 600 zł do hektara

Udzielenie jednorazowej pomocy 600 zł na 1 ha dla producentów czarnej porzeczki, którzy ucierpieli z powodu spadku cen skupu - zakłada zmienione rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji...
Po kwitnieniu porzeczek warto rozważyć zastosowanie środków zawierających mankozeb w celu ograniczenia antraknozy i rdzy. Jednym z produktów jest DithianeNeoTec 75 WG w dawce 2 kg/ha. Szersze spektrum zwalczanych chorób wykazuje
Luna Sensation 500 SC (0,6-0,8 l/ha), która ogranicza także amerykańskiego mączniaka i szarą pleśń.

NAWOŻENIE DOLISTNE: TRUSKAWKA

Truskawka jest w fazie kwitnienia jest to moment kiedy w uprawach jagodowych rozpoczynamy nawożenie dolistne preparatami krzemowymi np. Krzemian w dawce 0,5 l/ha produkty ten po za krzemem będzie dostarczał roślinie mikroelementy.

W celu ograniczenia stresów związanych z wysokimi temperaturami i brakiem opadów do mieszaniny zaleca się dodać preparat aminokwasowy np. Naturamin WSP w dawce 0,3-0,5 kg/ha lub Megafol w dawce 2l/ha.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement