Sadownicy liczą na udane zbiory. Aura sprzyja kwitnieniu drzew i krzewów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2018,14:00 Aktualizacja: 29-04-2018,14:20
A A A

Ceny jabłek na rynku hurtowym w Broniszach z ubiegłorocznych zbiorów są wysokie i wahają się od 2 do 4,5 zł za kilogram. Oznacza to, że owoce są o 50-150 proc. droższe niż rok temu. Sadownicy już czekają na nowe zbiory, które zapowiadają się dobrze.

- Tegoroczna aura sprzyja kwitnieniu drzew i krzewów owocowych. Na Mazowszu jest już po kwitnieniu czereśni, pogoda była korzystna dla oblotów pszczół - zapewnia Małgorzata Skoczewska, rzeczniczka Bronisz.

jabłka, eksport jabłek, popyt na jabłka, rynek owoców, eurostat

Rośnie pobyt na polskie jabłka. Unia zastępuje Białoruś

Od lipca 2017 do stycznia 2018 r. eksport jabłek z Polski zmalał o 38 proc. do 288 tys. t. To przede wszystkim efekt mniejszej sprzedaży na Białoruś (-59 proc.), która w sezonie 2016/17 była największym odbiorcą. Wywóz do UE spadł o...

Zdaniem Grzegorza Pagacza, sadownika z rejonu łódzkiego, towaru powinno być dużo, jednak jakość może być zróżnicowana. - Wiosna przyszła dość gwałtownie, na części plantacji nie zdążono przeprowadzić wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych (np. cięcia). Bliższy szacunek co do wielkości plonów będzie można sporządzić po opadzie zawiązków w czerwcu (opad świętojański) - zaznaczył ekspert.

W pełni kwitnienia są teraz grusze i wiśnie. W ocenie sadowników handlujących w Broniszach, gruszek nie powinno zabraknąć, o ile w tym roku nie będzie gwałtownego spadku temperatury w okresie tzw. "trzech ogrodników" (11-13 maja). Na plantacjach agrestu już tworzą się zawiązki. W 1/3 sadów jabłoniowych rozpoczęło się kwitnienie.

Jak informują plantatorzy truskawek, uprawy przezimowały dobrze, a ciepła i słoneczna pogoda sprzyja dobremu kwitnieniu. Krzewinki spod włókniny kwitną już w wielu rejonach, ale także plantacje polowe zaczynają wchodzić w fazę kwitnienia.

Na rynku w Broniszach można kupić truskawki sprowadzane z Grecji w cenie 10-17 zł za kg.

Natomiast jest już pełny wybór warzyw nowalijkowych. Duże są dostawy szparagów zielonych i białych. W ofercie hurtowej kilogram kosztuje od 14 do 22 zł/kg. Szparagów jest sporo, bowiem pogoda sprzyja uprawie.

Jest już polska kalarepa w cenie ok. 3 zł za sztukę, rabarbar po 7-8 zł/kg. Tanieje sałata, a także pomidory czerwone. Cena za opakowanie 6 kg waha się od 26 do 32 zł.

Drożeje natomiast ubiegłoroczna marchew, która teraz sprzedawana jest w cenie od 1,8 do 2,5 zł za kilogram.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt