Krajowe czereśnie pojawią się w sprzedaży za około dwa tygodnie. Wiele plantacji wymarzło

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2024,7:00 Aktualizacja: 25-05-2024,19:20
A A A

Za ok. dwa tygodnie w sprzedaży pojawią się polskie czereśnie. Wiele plantacji czereśni wymarzło, więc owoców będzie mniej niż w ubiegłym roku, a ceny mogą być wyższe - poinformował PAP wiceprezes Związku Sadowników RP, producent czereśni Krzysztof Czarnecki.

"Wiele plantacji czereśni zmarzło, teraz dodatkowo drzewa ucierpiały z powodu gradobicia, więc na pewno zbiory czereśni będą mniejsze i nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy" - powiedział Czarnecki. Zaznaczył, że cena czereśni może być wyższa niż w ubiegłym roku, jaka ona będzie - zdecyduje rynek, będzie ona też zależała od wielkości importu.

Czereśnie uprawiane są m.in. w rejonie Sandomierza, Wrocławia, na Mazowszu, w okolicach Bydgoszczy i Piły. „Uprawa czereśni jest wymagająca co do stanowiska, nie wszędzie się udaje, potrzebuje swoistego mikroklimatu” - tłumaczył Czarnecki.

Sady czereśniowe są jedną z najbardziej dotkniętych przez kwietniowe przymrozki upraw, a kilka dni temu na Lubelszczyźnie przeszły burze gradowe całkowicie niszcząc sady - zaznaczył Czarnecki. Jak mówił, na Mazowszu "trochę plantacji zostało", choć do zbiorów jest jeszcze kilka tygodni, więc jest to nadal wielka niewiadoma.

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zbiory czereśni w 2023 r. wyniosły 69 tys. ton wobec 76,6 tys. ton rok wcześniej. Średnia cena zbytu tych owoców w ub.r. wyniosła 6,1 zł/kg, w 2022 r. 6,4 zł/kg. Najwięcej czereśnie kosztowały w 2020 r., średnio - 11,8 zł/kg.

rynek hurtowy, bronisze, warzywa, owoce

Bronisze - tanie pomidory, droga zielenina

Na rynku hurtowym w Broniszach jest coraz większa podaż pomidorów krajowych, ich cena spada. Drogie są natomiast pęczki "zieleniny" - koperku, pietruszki czy szczypiorku - informuje ekspert rynku Maciej Kmera. W ostatnim tygodniu...

Wiceprezes Związku zaznaczył, że na razie w sprzedaży nie ma polskich czereśni, te, które teraz można kupić, pochodzą z Grecji czy Hiszpanii. Dodał, że jakieś wczesne odmiany polskich czereśni mogą pojawiać się na straganach, ale w małych ilościach i raczej będą one słabszej jakości.

Obecnie na rynku hurtowym w Broniszach są w sprzedaży importowane czereśnie, głównie z Serbii i Grecji. Kosztują od 12-20 zł/kg w zależności od kalibru i odmiany. Za najwyższej jakości czereśnie z upraw pod osłonami, pochodzące z Hiszpanii, trzeba zapłacić 50 zł/kg.

Czereśnie są owocem, który jest w zasadzie przeznaczony do bezpośredniej konsumpcji. Raczej nie robi się z niego przetworów, ani się go nie mrozi. Większość krajowych zbiorów trafia więc na krajowy rynek, a tylko część jest eksportowana.

W tym roku wegetacja czereśni w naszym kraju jest przyspieszona o ok. dwa, trzy tygodnie. Owoce pojawią się w połowie czerwca, zbiór potrwa ok. miesiąca, ale będą sprzedawane do połowy sierpnia - już z chłodni - poinformował Czarnecki. 

Poleć
Udostępnij