Bronisze - tanie pomidory, droga zielenina

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2024,7:10 Aktualizacja: 18-05-2024,18:02
A A A

Na rynku hurtowym w Broniszach jest coraz większa podaż pomidorów krajowych, ich cena spada. Drogie są natomiast pęczki "zieleniny" - koperku, pietruszki czy szczypiorku - informuje ekspert rynku Maciej Kmera.

W ostatnim tygodniu można już mówić o "załamaniu na rynku pomidorów" dla producentów. Cena tych warzyw spadła do 4-6 zł/kg. "Taka cena to jest w lipcu, w sierpniu a nie w maju, ale oczywiście sytuacja może się w krótce zmienić" - powiedział Kmera. Dodał, że być może pomidorów jest za dużo na rynku.

Przybywa młodych, krajowych ziemniaków. Jak na te porę roku, ceny są bardzo niskie, można je kupić za ok. 4,50-6 zł/kg. Więcej jest też krajowej kapusty młodej (3-4 zł/szt.) i kalafiorów (6-8 zł/szt.). Jest też polska cukinia (707 zł/kg) - wyliczał ekspert.

Przez ostatnie 3 tygodnie nocne temperatury były dość niskie, co nie sprzyjało dojrzewaniu warzyw liściowych, dlatego dość drogi jest koperek czy pietruszka. Ale zapowiadane są wzrosty temperatur, a to sprawi, że ich podaż zwiększy się, a ceny spadną - tłumaczył Kmera.

Natomiast już są drogie i dalej drożeją warzywa korzeniowe. Nastąpił skokowy wzrost cen marchii z importu (Holandia) z ubiegłorocznej produkcji, jak i młodej obciętej (Portugalia) nawet do 4,5 zł/kg. Krajowa młoda marchew pojawi się dopiero w lipcu. Droga jest pietruszka (12 zł/kg), pory (do 11 zł/kg), a nawet podrożały buraczki z 0,8 zł na 1,2 zł/kg.

Według analizy Kmery, w połowie maja (16 bm) w stosunku do tego samego okresu ub.r. krajowe warzywa były o 0,5 proc. droższe. Droższe były m.in. pory i pietruszka, tańsze - pomidory malinowe, marchew i cebula. Warzywa importowane r/r były o 6,8 proc. droższe.

sadownicy, maliszewski, przymrozki, straty

Szef związku sadowników: przez przymrozki ucierpiały wszystkie gatunki owoców. Straty są ogromne

Straty w sadach spowodowane wiosennymi przymrozkami są ogromne. Ucierpiały wszystkie gatunki owoców, największe uszkodzenia roślin są na Lubelszczyźnie i koło Sandomierza - ocenia prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski....

Na rynku mało jest fasolki szparagowej i jest ona jeszcze dość droga, choć w ostatnim tygodniu jej cena spadła z 40 do 32 zł/kg. Stabilna jest podaż i ceny polskich szparagów - 20-35 zł/kg. Nadal brakuje rabarbaru, a co za tym idzie podrożał on do 12 zł/kg.

Nadchodzące ocieplenie przyspieszy dojrzewanie i podaż truskawek krajowych. Należy spodziewać się spadku cen. Obecnie owoce te kosztują 10-14 zł/kg. Dotyczy to również malin krajowych, których cena już dziś spadła z 80 do poziomu 50-65 zł/kg.

Rośnie podaż i spadają ceny owoców pestkowych, m.in. czereśni sprowadzanych z Hiszpanii i Serbii oraz Grecji. Ceny ich są zróżnicowane - od 14-60 zł/kg, najdroższe są wyselekcjonowane czereśnie hiszpańskie, najtańsze małe - z Serbii. Na razie na rynku nie pojawiły się krajowe owoce.

Krajowe jabłka wciąż mają wysokie ceny ok 2,5-3,5 zł/kg. 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich