Jabłka drożeją z dnia na dzień. Zaskakujący wzrost cen

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2015,13:50 Aktualizacja: 15-06-2015,13:56
A A A

Ceny jabłek oszalały - informują eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Według nich w maju 2015 roku w relacji do maja poprzedniego roku ceny jabłek na rynkach hurtowych zwiększyły się o 19 proc.

Spółdzielnie ogrodnicze oferowały ceny wyższe o 48 proc., a firmy eksportujące o 51 proc.

światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek, zapasy jabłek, IERiGŻ-PIB

Jabłek w chłodniach jest mniej niż przed rokiem

Na początku maja krajowe zapasy jabłek wynosiły 250 tys. ton i były o 9,1 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem. Jak wynika z przedstawionych właśnie danych Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA) maj był...
Jabłka skupowane przez zakłady przetwórcze były droższe o 30 proc.

W samym maju w porównaniu do kwietnia ceny jabłek zwiększyły się na rynkach hurtowych o 28 proc., w spółdzielniach ogrodniczych o 45 proc., a oferowane przez firmy eksportowe o 22 proc.

"Do tak dużego wzrostu cen jabłek na wszystkich poziomach rynku przyczyniła się ich niska podaż (kończą się zapasy jabłek w przechowalniach ze zbiorów w 2014 r.)" - wyjaśniają eksperci ERiGŻ.

Na początku maja, według szacunków World Apple and Pear Association, w Polsce zapasy tych owoców wynosiły 0,25 mln ton i były o 9,1 proc. niższe niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu