Eksport polskich jabłek ostro poleciał w dół

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2016,10:45 Aktualizacja: 04-03-2016,11:37
A A A

Polski eksport jabłek w drugiej połowie 2015 r. był o wiele niższy niż w tym samym czasie rok wcześniej. Przyczynił się do tego przede wszystkim duży spadek sprzedaży owoców do krajów pozaunijnych.

Według najnowszych dostępnych danych handlowych od lipca do listopada ubiegłego roku do innych państw wysłaliśmy ponad 148 tys. ton jabłek. To o 30 proc. (64 tys. ton) poniżej wyniku sprzed roku.

Eberhard Makosz, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, eksport polskich jabłek

Polska za mało uwagi poświęca eksportowi jabłek do Europy

Prof. Eberhard Makosz, przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych (TRSK) przekonuje, że Polska wiąże zbyt duże nadzieje na wzrost eksportu jabłek na nowe, dalekie rynki zbytu, podczas gdy za mało uwagi poświęca rynkowi europejskiemu....

Wywóz na rynki trzecie obniżył się jeszcze bardziej, bo aż o 61 proc. do 39 tys. t - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Tym samym udział krajów trzecich jako odbiorcy polskich jabłek zmniejszył się z 47 do 26 proc.

Najwięcej naszych owoców sprowadziła Białoruś, ale przez rok nasz wschodni sąsiad zakupił aż o 63 proc. jabłek mniej. Kazachstan ograniczył natomiast swoje zapotrzebowanie na polskie owoce o 41 proc. importując 8,8 tys. ton.

Eksport jabłek do UE w omawianych miesiącach obniżył się z kolei tylko o 3 proc. do niecałych 110 tys. ton. Największym odbiorcą - podobnie jak przed rokiem - były Niemcy, które zakupiły u nas ok. 25,5 tys. (-50 proc.) ton owoców. Na kolejnych miejscach uplasowały się Łotwa i Litwa sprowadzając odpowiednio 16,1 (+240 proc.) i 15,9 tys. ton (+81 proc.) jabłek.

Wysyłki owoców z Polski w drugiej połowie roku są zwykle niewielkie i stanowią ok. 25 proc. eksportu z całego sezonu. To, że mimo bardzo wysokich zbiorów wywóz od lipca do końca listopada był o 30 proc. niższy w relacji rocznej, nie przesądza jeszcze, jak będzie wyglądać sprzedaż zagraniczna w kolejnych miesiącach. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że będzie niższa niż w poprzednim sezonie.

Eksperci IERiGŻ-PIB w ostatnim raporcie "Rynek owoców i warzyw" opublikowanym w grudniu 2015 r. prognozują, że nasz eksport jabłek w sezonie 2015/16 wyniesie 938 tys. ton, czyli zaledwie o 4 tys. ton mniej niż w minionym roku handlowym.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu