Chiński koncentrat płynie do Europy. Sadownicy mogą mieć kłopoty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2017,13:20 Aktualizacja: 12-10-2017,13:40
A A A

Rosyjskie embargo pozytywnie wpłynęło na przemiany w polskim sadownictwie. Ale spore problemy w branży mogą rozpocząć się za rok - uważają posłowie z sejmowej komisji rolnictwa.

- Życzę PSL i Platformie, aby miały taki wpływ na Kreml i na politykę pana prezydenta Putina, żeby deklaracjami z Polski odblokować rynek wschodni. Po pierwsze, jest to decyzja KE i nie mieliśmy na to wielkiego wpływu. Zachwyt nad rynkami wschodnimi, który często słyszę ze strony PSL, trochę przypomina zachwyty niektórych rolników nad czasami Gierka - wytykał  Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

rynek jabłek, ceny skupu jabłek, jabłka, uokik, Lubelska Izba Rolnicza, opole lubelskie

Nie było zmowy na rynku jabłek. UOKiK wszystko sprawdził i wyjaśnił

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, chwilowa obniżka cen skupu jabłek w sierpniu wynikała wyłącznie z uwarunkowań rynkowych, a nie z porozumienia podmiotów skupujących. O zbadanie i wyjaśnienie problemu, który...

Podkreślił, że trzeba szukać alternatywnych rynków zbytu wobec wschodniego. Jeżeli będzie taka możliwość, to i Rosjanie kiedyś będą chcieli naszej żywności. Handel powinien odbywać się na normalnych zasadach, a nie politycznych umizgach do Rosji.

Ardanowski zachęcał też, by posłuchać ekspertów od sadownictwa, np. prof. Eberharda Makosza. - Zdaniem tego autorytetu ograniczenie możliwości sprzedaży na Wschód bardzo pozytywnie wpłynęło na przemiany w polskim sadownictwie - dostosowanie odmian, typów produkcji, przetwórstwa, czyli działań, które były zaniedbywane przez lata. Wówczas było bardzo proste rozwiązanie - wywieźć jabłka do Rosji - wyjaśniał.

- Mamy obecnie bardzo dobrą sytuację i myślę, że sadownicy o tym wiedzą - przekonywał z kolei poseł Jan Duda (PiS). I ostrzegał: - Ale problem zacznie się za rok. W tej chwili duże firmy handlujące koncentratem zakupiły ok. 100 tys. ton w Chinach. Płynie on do Europy, ale tak naprawdę na nasz wspólny rynek. Za rok zaczną się poważne problemy, ale o tym nie rozmawiamy, bo jedynym dla was rozwiązaniem są dopłaty, pomoc de minimis. Tylko komu tak naprawdę pomagamy? Rolnikowi, czy dużym koncernom, które skupują za grosze trud pracy sadowników i na tym zarabiają?

Lubelscy sadownicy chcą promować "Jabłko Lubelskie"

Jabłka pięciu największych producentów owoców z województwa lubelskiego chce sprzedawać pod marką "Jabłko Lubelskie" firma LubApple. Owoce w opakowaniach ze specjalnymi oznaczeniami mają się niebawem pojawić w...

Według polityka nie może być tak, że jedynym forsowanym pomysłem jest otwarcie rynku wschodniego dla naszych jabłek.

- Jabłka, które były tam wypychane teraz mogą trafić wyłącznie tylko do przetwórstwa. Tych owoców nikt nie kupi bowiem tak była prowadzona polityka w sadownictwie - tłumaczył przedstawiciel PiS.

Mirosław Maliszewski (PSL) odpierał te uwagi i przypominał, że Rosjanie kupowali od nas milion ton jabłek rocznie.

- To jest nieistotny rynek? Zastąpimy go pewnie rynkami, o których pan minister mówił, czyli Kenii, Zimbabwe, Gambii i jeszcze Angoli. To jest ta perspektywa - kpił polityk ludowców.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu