Ankieterzy będą pytać o gatunki i odmiany drzew w sadach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ilona Pecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2017,9:00 Aktualizacja: 24-10-2017,9:15
A A A

Urząd Statystyczny przeprowadzi w listopadzie na Mazowszu badania sadów pod kątem gatunków i odmian drzew owocowych. Sadownicy mogą sami wypełnić ankietę znajdującą się w internecie lub odpowiedzieć na pytania ankietera przez telefon.

Najpierw wylosowani do badania sadownicy otrzymają pismo z prośbą o wzięcie udziału w ankiecie, która będzie umieszczona na specjalnej aplikacji internetowej. - Sadownicy będą mogli sami zalogować się i wypełnić ankietę - poinformował Marcin Kałuski, odpowiedzialny za kontakty z mediami w Urzędzie Statystycznym w Warszawie.

zbiory owoców, przetwórstwo owoców, Barbara Groele, Krajowa Unia Producentów Soków, kups

Przetwórców owoców czeka trudny rok

Tegoroczny nieurodzaj owoców daje się we znaki branży przetwórczej - powiedziała Barbara Groele, sekretarz generalna Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS). Dodała, że podaż owoców do przetwórstwa jest...

Ankieta będzie dostępna od 7 do 12 listopada. Ma zawierać pytania dotyczące głównie powierzchni sadów oraz odmian i gatunków znajdujących się w nich drzew owocowych.

Jeśli wylosowany przez urząd sadownik nie weźmie udziału w ankiecie internetowej, wówczas ankieter skontaktuje się z nim telefonicznie lub osobiście. Badania potrwają do końca listopada.

W woj. mazowieckim znajduje się najwięcej gospodarstw sadowniczych w Polsce. W ramach badań statystycznych w powiecie grójeckim przebadanych zostanie 1700 sadów, w powiecie białobrzeskim 150, w powicie lipskim 127.

Z danych GUS wynika, że w 2016 r. w całej Polsce było 177 tys. ha sadów jabłkowych, z czego w woj. mazowieckim blisko 42 proc. (73,7 tys. ha). Gruszki uprawiane były w polskich sadach na powierzchni 7,8 tys. ha (woj. mazowieckie blisko 40 proc. na 7,8 tys. ha); wiśnie na ponad 29 tys. ha (8,5 tys. ha); czereśnie na blisko 10 tys. ha (3 tys. ha).
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu