Oprysk rzepaku glifosatem przed kombajnem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
04-07-2016,10:20 Aktualizacja: 04-07-2016,10:25
A A A

W tym roku na wielu polach rzepaku ozimego ze względu na silne zachwaszczenie konieczny jest oprysk przedżniwny. Stosuje się w nim herbicydy totalne zawierające jako substancję aktywną glifosat.   

Wiele plantacji, które pozostawiono po zimie nie wygląda dobrze. Obsada roślin jest niewyrównana, występuje silne zachwaszczenie, a rośliny rzepaku nie dojrzewają równomiernie. Na Zamojszczyźnie w tym roku szczególnie duże jest zachwaszczenie makiem polnym. Podczas kwitnienia maku pola wyglądały co prawda przepięknie, ale to żaden powód do radości dla właściciela.  

Odmiany rzepaku ozimego. Nie daj się nabrać

Podstawą wyboru odmian rzepaku ozimego do uprawy nie mogą być namowy dystrybutora, tylko rzetelne i niezależne wyniki doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego (PDOiR). Na ich podstawie Centralny Ośrodek Badania Odmian...

Oprysk glifosatem trzeba wykonać na 7 dni przed planowanym terminem zbioru, gdy wilgotność nasion rzepaku zmaleje poniżej 30 proc. Nie wolno wykonywać takiego oprysku wcześniej, bo powoduje znaczne obniżenie plonu nasion. W ostatnich dniach przed zbiorem masa rzepaku wzrasta o kilkadziesiąt kg/dobę/hektar.

Na hektar stosuje się 1440 g glifosatu (4 l herbicydu zawierającego 360 g substancji czynnej w litrze). Stosując dodatek zalecanego adiuwanta dawkę glifosatu można zmniejszyć do 1060 g/ha. Zalecana ilość wody wynosi 200-300 l/ha.

Zabieg najlepiej jest wykonać późnym popołudniem lub wieczorem, gdy niższa temperatura utrzymuje się dłużej niż po oprysku wykonanym rano. Poza tym rano rośliny są często pokryte rosą.

Oprysk przedżniwny nie tylko niszczy chwasty, ale także dosusza zielone części roślin rzepaku. Wilgotność słomy i nasion maleje. Pozwala to na łatwiejszy i szybszy zbiór kombajnem. Za pomocą oprysku przedżniwnego można także kierować w pewnym stopniu terminem zbioru, co może być ważne przy dużych areałach.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu