Proteus 110 OD dopuszczony do zwalczania szarka komośnika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KZPBC (art) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2018,8:00 Aktualizacja: 06-03-2018,8:04
A A A

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 28 lutego 2018 r. wydał zezwolenie na stosowanie środka Proteus 110 OD w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania szarka komośnika w okresie od 15 marca do 12 lipca 2018 r. W dniu 22 lutego br. Komisja ds. Środków Ochrony Roślin pozytywnie zaopiniowała wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w sprawie wydania takiego zezwolenia.

Proteus 110 OD jest środkiem owadobójczym w formie zawiesiny olejowej do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Zawiera dwie substancje czynne: tiachlopryd (związek z grupy neonikotynoidów) – 100 g/g i deltametrynę (związek z grupy pyretroidów – 10 g/l). W roślinie działa systemicznie.

szarek komośnik, szkodniki, Brodzica

Szarek komośnik zaskoczył wszystkich

Ostatnie masowe wystąpienie szarka komośnika na plantacjach buraków cukrowych na Zamojszczyźnie przekonało wielu rolników bardzo boleśnie, że cały czas trzeba być czujnym, bo nigdy nie wiadomo, co na polu może się wydarzyć. Dlatego w...

W celu ochrony buraków cukrowych środek należy stosować zapobiegawczo od fazy 2 liści buraków (BBCH 12) na plantacjach o wysokim stopniu zagrożenia szkodnikiem lub interwencyjnie natychmiast po stwierdzeniu obecności szkodnika na plantacji od fazy widocznych 2 liści. Pełna ochronę należy zakończyć do fazy BBCH 35, gdy powierzchnia liści buraków pokrywa 50 proc. powierzchni gleby.

Pełną skuteczność działania uzyskuje się wykonując zabieg w późnych godzinach wieczornych lub nocnych, w chwili żerowania szkodnika na plantacji.

Maksymalna dawka środka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,75 l/ha, a dawka zalecana 0,5-0,75 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów wynosi 2. Drugi zabieg należy wykonać po upływie 10 dni od pierwszego oprysku. Wyższą zalecaną dawkę należy stosować w przypadku silnej presji ze strony szkodnika. Zalecana ilość wody do zabiegu 150-300 l/ha, opryskiwanie średniokropliste.

Oprysk należy wykonać dokładnie, aby wszystkie części roślin były pokryte cieczą roboczą. Na plantację nie wolno wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.

szarek komośnik, szkodniki, Brodzica

Szarek komośnik niszczy buraki na Zamojszczyźnie

Lokalnie na plantacjach buraków cukrowych na Zamojszczyźnie masowo wystąpił mało znany szkodnik szarek komośnik. W kilku przypadkach doprowadziło to do całkowitego zniszczenia roślin i konieczności wykonania przesiewów. Na...

Szarek komośnik to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. W 2016 r. pojawił się na południowym wschodzie Zamojszczyzny i zniszczył kilka plantacji. Zaobserwowaliśmy jego występowanie m.in. w Sahryniu. Rok później intensywne żerowanie szkodnika zostało zarejestrowane na powierzchni ponad 5 500 hektarów na południowym wschodzie (województwa lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie).

Lustracje pól potwierdziły, że w mniejszym stopniu szkodnik pojawił się również na plantacjach w pozostałej części kraju. Widoczna jest migracja szkodnika w kierunku zachodnim.

Chrząszcze wyjadają tkankę liści, na skutek czego powstają zatoki, a także podgryzają hypokotyl. Intensywny żer na siewkach buraka prowadzi do ich doszczętnego ogołocenia z części zielonych i w konsekwencji powoduje zamarcie rośliny. Buraki, które zostały uszkodzone w mniejszym stopniu są osłabione, wolniej rosną oraz nadmiernie transpirują. Uszkodzenia są miejscem wnikania organizmów patogenicznych.

W ubiegłym roku masowy atak szkodnika sprawił, że plantacje buraków w wielu przypadkach były doszczętnie niszczone w bardzo krótkim czasie, często podczas jednej nocy. Na części plantacji trzeba było ponownie zasiać buraki, ponieważ uszkodzenia były zbyt duże, a niska obsada nie rokowała nadziei na satysfakcjonujące plony.

Ze względu na skrócony okres wegetacji, plony na tych plantacjach znacząco odbiegały od średniej. Ponadto część pól została zaorana, a w miejsce buraków posiano inne rośliny, ze względu na zbyt późny termin do przeprowadzenia ponownego siewu buraków. W związku z brakiem rejestracji środków ochrony roślin przeznaczonych do walki z tym szkodnikiem istniał poważny problem ze skutecznym zwalczaniem szarka komośnika.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu