Plantatorzy buraka: Przychody mogą nie pokryć kosztów produkcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2015,16:15 Aktualizacja: 22-08-2015,16:28
A A A

Klęska suszy, która występuje na terenie całego kraju, negatywnie wpływa na kondycję i rozwój buraków cukrowych. Straty na plantacjach są bardzo duże, na znacznej części obszarów dochodzą nawet do 50 proc. – informuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

- Brak opadów w okresie wegetacji, ale również niedostateczne zasoby bilansowe wody po zimie, nie dają nadziei na poprawę sytuacji, nawet w przypadku wystąpienia korzystnych warunków atmosferycznych. Producenci cukru przesuwają terminy rozpoczęcia kampanii ze względu na niewystarczającą ilość surowca potrzebną do przerobu – twierdzi Krzysztof Nykiel, prezes Zarządu Głównego KZPBC.

Jak zaznacza, sytuacja jest bardzo poważna, dlatego niezrozumiałym jest fakt, że komisje szacujące straty nie uwzględniają tych, które występują na plantacjach buraków cukrowych.

- W znacznej liczbie gospodarstw przychód z uprawy nie pokryje kosztów produkcji. Rolnicy mogą mieć trudności z regulowaniem zobowiązań oraz z właściwym przygotowaniem pól pod przyszłoroczne zasiewy – wskazuje szef KZPBC.

buraki_cukrowe_susza_plon

KSC: Trudne prognozy plonów buraka

Wysokie temperatury powodują przywiędnięcie buraków. Jednak według ekspertów z Krajowej Spółki Cukrowej, uprawy przy zmianie pogody mogą łatwo się odbudować. „Od wielu dni nie pada a temperatura sięga, rzec można, zenitu:...

Związek zaapelował do rządu o „podjęcie stosownych działań prowadzących do zminimalizowania negatywnych skutków będących następstwem suszy w uprawie buraków cukrowych”.

Stały monitoring uprawy tych okopowych roślin i wpływu na nie panującej suszy prowadzi Krajowa Spółka Cukrowa. Z przekazanych do niej informacji ze wszystkich oddziałów spółki wynika, że na obszarze ok. 18 proc. areału kontraktacyjnego stwierdzono znaczące skutki braku wody, które mogą wpłynąć na obniżenie tegorocznych plonów w stosunku do zakontraktowanych wielkości.

Jak podaje KSC, najtrudniejsza sytuacja panuje w województwach lubelskim, mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. W pozostałych regionach kraju również widoczne są skutki suszy, ale nie powinny one w istotny sposób wpłynąć na wielkość plonów.

– Na bieżąco monitorujemy sytuację w poszczególnych regionach kraju. Z informacji, które otrzymujemy z oddziałów wynika, że są tereny na których utrzymująca się susza będzie skutkować zmniejszeniem plonów, choć trudno w tej chwili określić, w jakim stopniu. Wszystko zależy od pogody w kolejnych dniach. Jeśli pojawią się opady deszczu, sytuacja znacząco się poprawi. Dlatego trudno w tej chwili szacować ewentualne straty – poinformował Marek Spuz vel Szpos, prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

Podkreślił jednocześnie, że KSC pozostaje w stałym kontakcie z plantatorami. - Każdy przypadek dotyczący realizacji umowy kontraktacyjnej będzie rozpatrywany indywidualnie. Dodam, że w dotychczasowej historii KSC S.A. nie było przypadku, by plantatorzy mieli naliczane kary za niewykonanie umowy kontraktacyjnej w sytuacji trudnych warunków atmosferycznych – zaznaczył Marek Spuz vel Szpos.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu