KSC rozpoczęła kampanię cukrowniczą. Rekord produkcji zostanie pobity?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2021,18:30 Aktualizacja: 21-09-2021,18:35
A A A

Szacunki wskazują na możliwy wzrost produkcji cukru rok do roku w skali kraju o 100 tysięcy ton - powiedział w Nakle nad Notecią Krzysztof Kowa, prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Rok temu KSC wyprodukowała 820 tysięcy ton.

W Cukrowni Nakło (wok. kujawsko-Pomorskie) rozpoczęto kolejną kampanię cukrowniczą KSC S.A. - Powtórki z roku 2020 zupełnie sobie nie wyobrażamy. Średnia polaryzacja, czyli zawartość cukru w buraku cukrowym, wynosiła wówczas ok. 15 procent. To oznacza, że dostarczane były do nas buraki poniżej 14 procent, które w dobrych czasach w ogóle nie zostałyby przyjęte, bo uważaliśmy je za pastewne - mówił szef spółki.

burak, liście, uszkodzenia

Błyszczka jarzynówka żeruje na buraku

Koniec lipca i początek sierpnia przyniósł na niektórych plantacjach buraka cukrowego zwiększone żerowanie gąsienic błyszczki jarzynówki. Szkodnik rozpoczyna żerowanie od brzegów plantacji. Należy go szukać pod liśćmi...

W tym roku pierwsze badania buraków w cukrowni dają nadzieję na lepsze wyniki. - Szczególnie w tej cukrowni średnia polaryzacja jest wysoka, bo na poziomie 17 procent, ale są również dostawy po 18 procent - dodał Kowa.

Ocenił, że w tych warunkach jest szansa na osiągnięcie przez całą KSC S.A. produkcji cukru na poziomie najwyższym w historii (rekord wynosi 909 tysięcy ton).

Mówiąc o sytuacji finansowej KSC wskazał, iż jest ona stabilna. - Rokrocznie na inwestycje przeznaczamy ok. 200 mln zł. (...) Chcemy optymalizować koszty. Dlatego inwestujemy, a także poszukujemy nowych rynków zbytu. W tej chwili dużą część naszego cukru, ok. 1/3, sprzedajemy poza Unię Europejską - powiedział prezes KSC.

Uczestniczący w spotkaniu Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy prezydencie RP mówił o konieczności zachowania produkcji buraków w Polsce. - Niezależnie od wszystkich zagrożeń związanych z produkcją cukru na świecie, mody, zmian oczekiwań konsumentów, presji cukru z trzciny cukrowej, musimy zrobić wszystko, aby produkcję buraków w Polsce utrzymać - powiedział.

Zdaniem byłego ministra rolnictwa jest ona szalenie ważna dla polskiej gospodarki, dla wyników ekonomicznych naszego rolnictwa.

- Tworzenie holdingu spożywczego ma wzmocnić KSC. O wiele większa grupa rolników niż tylko plantatorzy buraków będą mogli z tego dobrodziejstwa silnego narodowego holdingu korzystać. (...) Proces tworzenia holdingu się ślimaczy. Wszystko jest w Ministerstwie Aktywów Państwowych przygotowane. Od wielu miesięcy powinno to działać. Podstawy prawne zostały stworzone. Jakąś dziwną obstrukcję stosuje ministerstwo rolnictwa. Mówię to bardzo odpowiedzialnie, bo akurat tym tematem wyjątkowo uważnie się interesuję. Mam nadzieję, że jakieś obawy i opory zostaną pokonane. Ta grupa spożywcza oparta na KSC ma wzmocnić pomoc państwa dla polskich rolników przez stabilizowanie różnych rynków - mówił Ardanowski w Nakle nad Notecią.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu