Masz te środki ochrony roślin? Wkrótce kończy się czas na ich zużycie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2022,10:35 Aktualizacja: 25-08-2022,10:39
A A A

Środki ochrony roślin, w skład których wchodzi substancja czynna izopirazam, wkrótce nie będą mogły być sprzedawane. Przed końcem roku minie ponadto termin zużycia zakupionych przez rolników.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy przypomina w komunikacie, że zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) Nr 2022/782 z 18 maja 2022 r. w sprawie cofnięcia zatwierdzenia substancji czynnej izopyrazam (zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009), państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 8 września 2022 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi przedmiotowa substancja czynna.

środki ochrony roślin, desykacja upraw gryki i prosa, GIORiN, Grzywny za bezprawne zabiegi na uprawach

Grzywny za bezprawne zabiegi na uprawach. Inspekcja ostrzega

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) podkreśla, że do desykacji upraw gryki i prosa nie ma aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin.   Inspekcja przypomina jednocześnie, że przy bezpiecznym...

W związku z tym wyznaczono termin na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi izopirazam w następujący sposób:

  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do 8 września 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 20 października 2022 r.
  • środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do 8 września 2022 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do 8 grudnia 2022 r.

Izopyrazam jest składnikiem preparatów funigicydowych zarejestrowanych w Polsce, służących do ochrony roślin w sadownictwie (np. jabłoni, gruszy przed parchem i mączniakiem) i rolnictwie (zbóż jarych i ozimych przed np. mączniakiem prawdziwym, rdzami).

Niestety, to kolejna substancja czynna wycofana w UE, a rolnicy wskazują, że nie ma czym ich zastąpić w ochronie roślin. Czas wyznaczony na zużycie preparatów z izopyrazamem jest ponadto, w ocenie gospodarzy niefortunny, bo są potrzebne bardziej na wiosnę.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu