Florasulam w wiosennej ochronie zbóż przed chwastami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARTYKUŁ REKLAMOWY | redakcja@agropolska.pl
28-01-2021,10:00 Aktualizacja: 28-01-2021,8:15
A A A

Florasulam jest substancją czynną przeznaczoną do eliminacji chwastów dwuliściennych, głównie w zbożach jarych i ozimych. Na krajowym rynku pojawił się 20 lat temu. Od tego czasu zakres jego stosowania, lista chwastów wrażliwych, możliwość stosowania w mieszaninach jest ciągle poszerzana. Między innymi to zasługa tzw. firm generycznych pracujących nad optymalnym wykorzystaniem tej substancji czynnej.

Są pełnowartościowe

            Bardzo często generyki przez producentów rolnych zyskują sobie niechlubne miano nieoryginalnych, mimo że wymagają pełnego cyklu badawczego i takich samych procedur rejestracyjnych, jak środki zarejestrowane jako pierwsze. W preparatach zawierających sam florasulam znajduje się go od 50-100 g w jednym litrze preparatu, a więc pozostała część to inne substancje mające charakter nieaktywnych wypełniaczy lub aktywnych związków, np. typu adiuwantów. Związki te mogą być obojętne lub aktywujące działanie substancji czynnych. W znacznej mierze to właśnie one są czynnikiem wpływającym na skuteczność danego produktu. Firma Rotam produkująca preparaty generyczne właśnie dużą wagę przywiązuje nie tylko do jakości produktu podstawowego (florasulam), ale także do odpowiednio dobranych komponentów optymalnie współdziałających z substancja czynną.

Kilka podstawowych zalet

            Przede wszystkim to szeroki zakres zwalczanych chwastów dwuliściennych. Na podstawie zsumowania wielu badań wykazano wrażliwość w stosunku do wielu gatunków. Należą do nich: ambrozja bylicolistna, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, mak polny, mlecz polny, maruna nadmorska (bezwonna), miłek letni, niezapominajka polna, prztacznik bluszczykowy i perski, przytulia czepna, rdest plamisty, rdestówka powojowata (rdest powojowaty), rumian polny, rumianek pospolity, rzodkiew świrzepa, samosiewy rzepaku, stulicha psia, tasznik pospolity, tobołki polne i wyka wąskolistna.

            Drugą zaletą florasulamu jest szeroki zakres zwalczania chwastów w różnych fazach rozwojowych. Faza 2-6 liści właściwych uważana jest za optymalną. W praktyce można jednak zaobserwować ginięcie chwastów znacznie starszych, przekraczających nawet fazę 10 liści (zwłaszcza maruna, rumiany i rumianki oraz przytulia do 20 cm wysokości). Tu należy zwrócić uwagę na sposób działania florasulamu. Charakteryzuje się on działaniem układowym, pobierany jest poprzez liście, a następnie szybko przemieszczany w całej roślinie, także do korzeni. Blokuje działanie enzymów podczas syntezy aminokwasów. W efekcie czego blokowany jest także pobór wody z gleby. Od momentu pobrania substancji czynnej chwasty utrzymują się przy życiu dzięki wodzie zgromadzonej do chwili oprysku. Dlatego młode chwasty giną stosunkowo szybko. Chwasty starsze, np. te, które przezimowały, przez dłuższy czas ze względu na większą ilość zgromadzonej wody pozostają na polu bez objawów. Na ogół po dłuższym czasie, nawet ponad miesiąca, zaczynają się przebarwiać. Na liściach pojawiają się plamy o intensywnych barwach czerwieni i żółci, następnie przekształcają się w nekrozy i chwasty szybko zamierają. Należy podkreślić, że proces ten może trwać ok. miesiąca, albo nawet nieco ponad. Trzeba wykazać się cierpliwością, ale równocześnie świadomością, że chwasty te od momentu zabiegu praktycznie już nie konkurują. W znikomej ilości pobierają wodę i znajdujące się w niej składniki pokarmowe.

            Kolejna zaleta to działanie już w stosunkowo niskiej temperaturze. Florasulam swą aktywność wykazuje w temperaturze powyżej 4 oC, czyli praktycznie może być stosowany z momentem ruszenia wegetacji. Podobnie jak z chwastami wyrośniętymi w niższej temperaturze, widoczny proces zamierania trwa dłużej, ale ich konkurencja jest znikoma.

Wysoka selektywność

            Pierwsze rejestracje florasulamu zalecały stosować go przede wszystkim w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym. Taki zakres rejestracji niektórych herbicydów zawierających florasulam obowiązuje do dzisiaj. Badania firmy Rotam zdecydowanie ten zakres poszerzyły. Identyczne herbicydy Scriven 050 SC, Ultegra 050 SC i Upton SC zalecane są we wszystkich podstawowych zbożach ozimych (jęczmień, pszenica, pszenżyto, żyto) oraz w jarych formach jęczmienia i pszenicy. Florasulam jest także selektywny dla owsa, o czym świadczy rejestracja preparatu Saracen 050 SC. Do tej pory preparaty zawierające sam florasulam były zalecane nie dłużej niż do pierwszego bądź drugiego kolanka zbóż. Badania przeprowadzone przez firmę Rotam wykazały, że można je stosować dłużej. We wszystkich zbożach producent zarejestrował i zaleca je podczas wiosny, w fazie od trzeciego liścia aż do fazy w pełni wykształconego liścia flagowego (BBCH 13-39). Jednak w celu optymalizacji plonu, konkurencję chwastów najlepiej jest wyeliminować do fazy BBCH 32. Naukowo udowodniony jest bowiem fakt znaczącego spadku plonu zbóż, w sytuacji kiedy pozwolimy na rozwój chwastów w okresie późniejszym.

Selektywne działanie związane jest także z następstwem. Florasulam rozkłada się w glebie w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla kolejnych sianych roślin. W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji, po wykonaniu uprawy przedsiewnej na takim polu można uprawiać wszystkie gatunki zbóż jarych i kukurydzę. W etykietach firmy Rotam zalecenia te są uszczegółowione i poszerzone:

  • burak - po upływie 4 dni od wykonania orki lub 2 tygodnie po wykonaniu bronowania,
  • groch - po upływie 5 tygodni od wykonania orki lub 4 tygodnie po wykonaniu, bronowania,
  • rzepak jary - po upływie 3 tygodni od wykonania orki lub 4 tygodnie po wykonaniu bronowania,
  • rzodkiewka - po upływie 2 tygodni od wykonania orki lub 3 tygodnie po wykonaniu bronowania,
  • słonecznik - po upływie 2 dni od wykonania orki lub 2 tygodnie po wykonaniu bronowania,
  • życica trwała - po upływie 4 dni od bronowania.

Florasulam jako komponent

            Szeroki zakres zwalczanych chwastów przez florasulam można jeszcze znacznie poszerzyć stosując go łącznie z innymi substancjami. Zgodność, jaką wykazuje w łącznych zabiegach wykorzystano już w około 50. herbicydach. Zaletą szeregu tych mieszanin jest możność łączenia florasulamu z substancjami reprezentującymi różne mechanizmy działania. To bardzo korzystne rozwiązanie w zapobieganiu lub usuwaniu zjawiska uodparniania się chwastów. Florasulam sklasyfikowany został w grupie HRAC - B. Do tej samej grupy należą: metsulfuron metylu, penoksulam, piroksulam, tribenuron metylu i tritosulfuron. Ponadto komponentami mogą być 2,4-D, aminopyralid, fluroksypyr, halauksyfen metylu (HRAK – O), diflufenikan (HRAC – F1), pinoksaden (HRAC – A).

            Preparaty zawierające sam florasulam są mało rozpowszechnione jako komponenty mieszanin zbiornikowych. Firma Rotam rozpoczęła badania nad łącznym stosowaniem własnego produktu Upton 050 SC (florasulam) również z zarejestrowanymi własnymi preparatami, takimi jak. np. Blusky 500 WG (metsulfuron metylu + tribenuron metylu) oraz herbicydami formulacji WG zawierającymi 750 g/kg tribenuronu metylu. Wstępne badania pokazały, że niektóre gatunki wykazują średnią wrażliwość na sam florasulam, natomiast w połączeniu z innymi substancjami czynnymi wykazują znacznie szerszy zakres zwalczanych gatunków (np. chaber bławatek, fiołki polne, jasnoty, nawrot polny, a nawet wieloletni ostrożeń polny i powój polny).

Wiosna coraz bliżej

            Wystarczy odczekać na moment ruszenia wegetacji. Zlustrować pole, i jeżeli większość wrażliwych gatunków osiągnie minimum fazę dwóch liści, można przystąpić do zabiegów środkami zawierającymi florasulam, mając na uwadze, że także zniszczy starsze, które przezimowały. Zalecenia stosowania florasulmu w formie preparatów firmy Rotam jest bardzo proste. Ilustruje to mało skomplikowana tabela.

 

Zalecenia stosowania preparatów zawierających florasulam produkowanych przez firmę Rotam

Herbicydy

Ilość florasulamu w 1 litrze

Dawka w l/ha

Gatunki zbóż

Termin zabiegu

Scriven 050 SC

Ultegra 050 SC

Upton 050 SC

50 g (4,84%)

0,1

Jęczmień jary i ozimy

Pszenica jara i ozima

Pszenżyto ozime

Żyto ozime

Od 3 liści do w pełni rozwiniętego liścia flagowego  (BBCH 13-39)

 

Adam Paradowski

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu